MŚ w hokeju: Faworyzowana Austria sensacyjnie straciła punkt z Koreą Południową

Starająca się o awans do elity Austria była w sobotę o krok od sensacyjnej porażki w meczu z Koreą Południową w ramach MŚ Dywizji 1A. Azjaci prowadzili po dwóch tercjach 2:0, ale faworyci zdołali wygrać spotkanie po serii rzutów karnych.

Rafał Smoliński

Sensacja to mało powiedziane. Szokująca była postawa Austriaków, którzy jako spadkowicze z elity powinni odnieść łatwe zwycięstwo nad beniaminkiem Dywizji 1A. Piękno sportu polega jednak na tym, że wszystko jest możliwe. I to właśnie pokazali w sobotę Azjaci, rozgrywając bardzo dobre spotkanie z faworytami.

Przez pierwsze dwie tercje podopieczni Daniela Ratushny'ego grali znacznie poniżej oczekiwań. Ich ataki nie były poukładane, a wręcz chaotyczne. Najlepiej obrazuje to sytuacja z połowy meczu, kiedy Austriacy kompletnie nie potrafili rozegrać przewagi 5 na 3.

Koreańczycy wręcz przeciwnie. Grali szybki i przede wszystkim czysty hokej. Dopiero w drugiej tercji zaczęli łapać niepotrzebne kary, ale wcześniej prezentowali się bardzo solidnie. Znakomicie bronił Matt Dalton, jedna z gwiazd Azjatyckiej Ligi Hokeja. Do tego gospodarze ZIO 2018 byli w stanie wykorzystywać swoje szanse i gdyby jeszcze poprawili skuteczność, to mecz z pewnością zakończyliby zwycięstwem za trzy punkty.

Końcówka pierwszej tercji. Dziecinny błąd w obronie Austriaków, krążek przejął Michael Swift, który pokonał Bernharda Starkbauma. 36. minuta i jest 2:0 dla Koreańczyków, bowiem gola zdobył Kisung Kim. W dwóch tercjach Azjaci oddali tylko o trzy strzały mniej od rywali (22-25) i w pełni zasłużenie prowadzili. Jeszcze na początku trzeciej odsłony mieli przewagę na lodzie, ale wówczas pogrążyły ich głupie kary.

W 45. minucie Markus Schlacher umieścił krążek w koreańskiej bramce, wykorzystując tym samym grę w podwójnej przewadze. Potem Azjaci złapali jeszcze jedną karę, lecz faworyci nie zdołali doprowadzić wówczas do wyrównania. Sztuki tej dokonali dopiero w 57. minucie, kiedy ładnym strzałem popisał się Manuel Geier. Do końca regulaminowego czasu gry bramek już nie było i Koreańczycy mogli cieszyć się z wywalczenia cennego punktu.

Dwa punkty powędrowały jednak do Austriaków, którzy lepiej spisali się w serii rzutów karnych. Zwycięskiego gola zdobył Konstantin Komarek, mijając ładnym zwodem Dantona. Sobotnia wygrana powinna jednak dać jego rodakom sporo do myślenia, jeśli chcą w przyszłym roku znaleźć się w elicie. Turniej co prawda dopiero się zaczął, ale nie ulega wątpliwości, że najpoważniejsze sprawdziany jeszcze przed Austriakami.

Austria - Korea Południowa 3:2 po karnych (0:1, 0:1, 2:0, 0:0, 1:0)