MŚ w hokeju: Niechciana powtórka z Krakowa. Polacy znów przegrali z Włochami!

Reprezentacja Polski, podobnie jak w zeszłym roku, od porażki rozpoczęła występ w hokejowych mistrzostwach świata Dywizji 1A. Biało-Czerwoni na inaugurację turnieju w katowickim Spodku przegrali z Włochami 1:3.

Rafał Smoliński
Przemysław Odrobny WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Przemysław Odrobny

Włosi szybko uzyskali przewagę na lodzie, z łatwością wjeżdżali do tercji obronnej Polaków i kilka razy musiał interweniować Przemysław Odrobny. W 11. minucie Biało-Czerwonych uratował słupek. Strzelał naturalizowany Brytyjczyk Thomas Larkin, a krążek w kierunku bramki skierował Joachim Ramoser. Dwie minuty później ten sam zawodnik dopiął swego po tym, jak idealnie dograł mu Markus Gander.

Polacy słabo weszli w mecz. W partii otwarcia wypracowali tylko parę okazji, ale z wszystkimi strzałami łatwo poradził sobie Andreas Bernard. Aktywny był niezwykle waleczny Krystian Dziubiński oraz Mateusz Bepierszcz, który już od dłuższego czasu imponuje formą w kadrze. Pod koniec pierwszej tercji nasi hokeiści mieli sporo szczęścia. Włosi byli przekonani, że umieścili krążek w polskiej bramce, ale ta została wcześniej ruszona, co potwierdziła wideoweryfikacja. Po premierowej odsłonie Biało-Czerwoni przegrywali więc tylko 0:1.

Drugą część spotkania nasi reprezentanci zaczęli lepiej. Od pierwszych minut mieli przewagę na lodzie i tylko zabrakło celnych strzałów. Idealna okazja nadarzyła się, kiedy karę złapał Marco Insam. W 31. minucie dobrym uderzeniem popisał się Paweł Dronia, a Marcin Kolusz dobrze zasłonił golkipera rywali. Bramka została zapisana na konto Tomasza Malasińskiego, który zmienił lot "gumy". Po chwili Polacy znów grali w przewadze, lecz tym razem Włosi obronili się. Goście przeszli do ofensywy i w 37. minucie Odrobny przepuścił pod parkanami prosty strzał Luki Frigo. Po dwóch tercjach na prowadzeniu byli zatem reprezentanci Italii.

W trzeciej tercji Polacy atakowali, ale nie zdołali uzyskać wyrównania. Włosi znakomicie się bronili i starali się oddalić grę z własnej tercji. W 60. minucie zjechał z lodu Odrobny, ale manewr z dodatkowym napastnikiem nie przyniósł Biało-Czerwonym żadnej korzyści. Na dwie sekundy przed końcem do pustej polskiej bramki trafił za to Larkin i Włosi w pełni zasłużenie wygrali 3:1 w swoim pierwszym meczu katowickich mistrzostw świata.

- Pierwsze koty za płoty. W zeszłym roku również przegraliśmy na inaugurację z Włochami, ale potem było już lepiej - przypomniał prezes PZHL Dawid Chwałka, który podziękował także zgromadzonej w Spodku publiczności za gorący doping. W 2015 roku Polska rzeczywiście przegrała pierwszy mecz z Włochami w stosunku 1:2 i później zajęła na zakończenie turnieju trzecie miejsce.

Katowickie zawody dopiero się rozpoczęły, a już odnotowano kilka godnych uwagi rezultatów. W pierwszym meczu Słowenia rozgromiła Japonię 7:1, natomiast w sobotni wieczór sensacyjnie punkt straciła Austria, która dopiero po rzutach karnych pokonała Koreę Południową 3:2. W niedzielę to właśnie Azjaci będą przeciwnikami Polaków. Początek meczu o godz. 16:30.

Polska - Włochy 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)