Kw. do IO: gospodarze zrobili krok w kierunku Pjongczang. Pewny triumf Białorusinów

W Mińsku w drugim meczu pierwszego dnia kwalifikacji do IO w hokeju na lodzie w Pjongczang reprezentacja Białorusi 5:2 pokonała Danię. We wcześniejszym pojedynku Słoweńcy rozbili 6:1 Polaków.

Szymon Łożyński

Gospodarze szczelnie wypełnili trybuny, mogącej pomieści ponad 15 tys. widzów, Mińsk Areny. Po pierwszych kilku minutach sympatycy drużyny z Białorusi nie mieli jednak powodów do zadowolenia. Pierwszą bramkę w meczu zdobył dla Danii Nicklas Jensen. Skandynawowie po objęciu prowadzenia nadal atakowali, co nie okazało się jednak odpowiednią taktyką. Dwukrotnie Duńczycy nie wykorzystali dogodnych okazji do zdobycia bramek, a co gorsza dla nich w obu przypadkach zostali skutecznie skontrowani. Bramki dla gospodarzy zdobyli wówczas Alexander Pavlovich oraz Artjom Volkov.

W drugiej części widowiska obie reprezentacje miały swoje okazje do strzelenia bramki. Wizualną przewagę, popartą statystyką strzałów (12-7) mieli Duńczycy. Ćwierćfinaliści poprzednich mistrzostw świata elity nie byli jednak w stanie pokonać bramkarza gospodarzy Kevina Lalande i po 40 minutach meczu Białorusini nadal prowadzili 2:1.

Najwięcej emocji towarzyszyło trzeciej tercji. Najpierw dwie bramki zdobyli Białorusini. Na trzy minuty przed końcem spotkania podopieczni Dave'a Lewisa prowadzili 4:1. Wówczas wydawało się, że losy meczu są już przesądzone. Tymczasem Białorusini w ostatnich akcjach spotkania musieli grać w podwójnym osłabieniu. Duńczycy wykorzystali tę przewagę, strzelili na 2:4 i mieli szansę na kolejną bramkę. Skandynawowie jednak nie wykorzystali swoich szans, a co więcej stracili bramkę z kontry tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego.

24:10

Białoruś: Lalande - Stasenko, Lisovets, Kostitsyn Andrei, Kostitsyn Sergei, Gavrus - Yevenko, Graborenko, Platt, Stas, Linglet - Gotovets, Bailen, Kulakov, Stepanov, Kovyrshin - Khenkel, Pavlovich, Kitarov, Lopachuk, Volkov

Dania: Andersen - Nielsen, Lauridsen, Jensen, Nielsen, Boedker - Larsen, Jensen, Ehlers, Bjorkstrand, Regin - Lassen, Lauridsen, Madsen, Hansen, Hardt - Kristensen, Storm, Christensen, Green, Bau

Terminarz i tabela turnieju w Mińsku:

1.09.2016 (czwartek)
14:00* Polska – Słowenia 1:6 (0:2, 0:3, 1:1)
18:00 Białoruś – Dania 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)

2.09.2016 (piątek)
14:00 Słowenia – Dania
18:00 Białoruś – Polska

4.09.2016 (niedziela) 12:00 Polska – Dania 16:00 Białoruś – Słowenia

miejsce drużyna wygrane wygrane po dogr./karnych przegrane po dogr./karnych przegrane punkty bramki
1. Słowenia 1 0 0 0 2 6:1
2. Białoruś 1 0 0 0 2 5:2
3. Dania 0 0 0 1 0 2:5
4. Polska 0 0 0 1 0 1:6

*godziny według czasu polskiego ZOBACZ WIDEO: Świetni w klubach. Teraz czas na reprezentację (źródło TVP)