PHL: Sensacja w Oświęcimiu, Cracovia wyprzedziła GKS

Zdecydowane zwycięstwo Cracovii w wyjazdowym meczu z Polonią Bytom oraz niespodziewana porażka GKS Tychy w Oświęcimiu doprowadziły do zmiany lidera Polskiej Hokej Ligi po 17. kolejce gier.

Rafał Lichowicz
PAP/EPA

Zapowiadany jako hit mecz 17. kolejki w hali OSiR w Bytomiu okazał się jednostronnym widowiskiem, w którym pierwszoplanowo swoją rolę odegrali tylko mistrzowie Polski z Krakowa. Już po pierwszej tercji "Pasy" prowadziły z bezpośrednim sąsiadem w tabeli 5:0, zaś trzy asysty miał na swoim koncie Krystian Dziubiński.

W kolejnych odsłonach meczu gospodarze dalej nie potrafili znaleźć sposobu na dobrze dysponowanego Rafała Radziszewskiego. Cracovia do wcześniejszego dorobku dopisała zaś cztery kolejne gole, odnosząc najbardziej okazałe zwycięstwo w sezonie.

Trzy punty wywalczone w Bytomiu pozwoliły "Pasom" nie tylko na umocnienie pozycji w tabeli, ale również awans na sam szczyt po sensacyjnych rozstrzygnięciu meczu w Oświęcimiu.

Wszystko co najciekawsze w starciu między Unią i GKS-em Tychy działo się w ostatnich dziesięciu minutach gry. Po tym jak zespół ze Śląska objął prowadzenie za sprawą Bartłomieja Pociechy w 42. minucie, wielu dopisywało już trzy punkty wicemistrzom z Tych.

Gospodarze po szalonej pogoni wyrównali jednak stan gry w 58. minucie i 27 sekundzie po golu Daniela Gracy, a na 43 sekundy przed końcową syreną zdobyli zwycięskiego gola za sprawą Sebastiana Kowalówki.

Wygrana Oświęcimia z GKS-em była istotna także przy podziale miejsc w drugiej części tabeli. Hokeiści Unii awansowali bowiem na 6. miejsce, ostatnie premiowane awansem do gry w play off, kosztem JHK GKS Jastrzębie.

Jastrzębianie stracili swoją pozycję po kontrowersyjnej porażce przed własną publicznością z TatrySki Podhalem Nowy Targ. W końcówce goście otrzymali od sędziego dyskusyjny rzut karny, którego na gola zamienił Artem Iossafov. Minutę później gola decydującego zdobył Dariusz Gruszka. Wszystko w przedziwnych okolicznościach, gdy jeden z zawodników Podhala wyrzucił poza lód kij Tomasza Kulasa, co umknęło uwadze sędziów.