MŚ w hokeju: dziewięć goli w meczu Niemców z Rosjanami. Kanadyjczycy rozbili czerwoną latarnię

Rosja pokonała w Kolonii Niemcy 6:3 i odniosła trzecie zwycięstwo w hokejowych mistrzostwach świata. W Paryżu gładką wygraną nad ostatnią w tabeli Białorusią zanotowała Kanada.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / SASCHA STEINBACH

Pierwsza tercja spotkania w Kolonii to twardy hokej w wykonaniu zawodników obu drużyn. Za brutalny atak na Siergieja Moziakina aż 25 minut kary otrzymał Patrick Hager. Ze strony rosyjskiej wyjątkowo pobudzony był w poniedziałek Siergiej Płotnikow, który jednak nie został wykluczony z gry, a jedynie łapał pojedyncze kary.

Wynik meczu już w 2. minucie otworzył Wadim Szypaczow i on też podwyższył na 2:0. Na zakończenie premierowej odsłony trafił jeszcze Płotnikow i Rosjanie w pełni kontrolowali przebieg wydarzeń na lodzie. Od drugiej tercji goście starali grać mądry hokej i w miarę możliwości punktować gospodarzy. Bramki strzelili jeszcze Nikita Gusiew i Nikita Kuczerow. Aż cztery asysty miał Artiemij Panarin, aktualny lider klasyfikacji kanadyjskiej.

Niemcy rzucili się do ataku w trzeciej tercji i wykorzystali swoje szanse. Gole Brooksa Macka, Philipa Gogulli i Frederika Tiffelsa pozwoliły im jednak tylko zmniejszyć rozmiary porażki. Rosjanie wygrali pewnie 6:3 i z ośmioma punktami prowadzą w Grupie A. Gospodarze turnieju w Kolonii doznali drugiej porażki, ale po wcześniejszym zwycięstwie nad USA ciągle pozostają w grze o ćwierćfinał.

Wieczorem doszło do drugiego interesującego meczu - Amerykanie zmierzyli się ze Szwedami. W pierwszej tercji padło aż pięć bramek, ale o jedno trafienie więcej mieli hokeiści spod znaku Trzech Koron. W kolejnych odsłonach zawodnicy zza Atlantyku strzelili dwa gola, zaś Skandynawowie ani jednej. Drużyna USA wygrała więc 4:3 i odniosła drugie zwycięstwo w mistrzostwach świata 2017.

W Paryżu trzeci komplet punktów zgarnęli Kanadyjczycy. W spotkaniu z Białorusinami nie musieli się zbytnio wysilać - po dwa gole zdobyli Brayden Point i Nathan MacKinnon, zaś po jednym dołożyli Jeff Skinner i Claude Giroux. Hokeiści spod znaku Klonowego Liścia pewnie zmierzają po triumf w Grupie B. Pokonana przez nich w poniedziałek reprezentacja naszych wschodnich sąsiadów ma na koncie już trzy porażki i do końca będzie musiała drżeć o utrzymanie w elicie.

Drugie spotkanie potrzebowało do rozstrzygnięcia serii rzutów karnych. Finowie prowadzili po dwóch tercjach 3:0 i wydawało się, że kontrolują przebieg wydarzeń na lodzie. W trzeciej części meczu Czesi zdobyli jednak trzy gole w ciągu 11 minut i doprowadzili do wyrównania. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. W serii "najazdów" jedyne trafienie zdobył Robin Hanzl i to hokeiści naszych południowych sąsiadów sięgnęli po dwa punkty, natomiast Finowie po jeden.

Do ćwierćfinału mistrzostw świata awansują po cztery najlepsze drużyny. Zespoły które zajmą ostatnie miejsca w grupach spadną do Dywizji 1A.