MŚ w hokeju: Słoweńcy nie wrócą do elity. Pokerowa zagrywka dała zwycięstwo Włochom

Hokejowa reprezentacja Słowenii nie wróci do elity i pozostanie w dywizji 1A w 2019 roku. W swoim ostatnim meczu turnieju w Budapeszcie "Rysie" przegrały 3:4 z Włochami, którzy zachowali szansę na wywalczenie awansu.

Rafał Smoliński
Jan Urbas (z prawej) PAP/EPA / Balazs Czagany / Na zdjęciu: Jan Urbas (z prawej)
Kapitalne widowisko stworzyli w sobotę hokeiści Słowenii i Włoch. Oba zespoły potrzebowały zwycięstwa za trzy punkty, aby liczyć się w walce o elitę, dlatego zawodnicy stworzyli wiele bramkowych sytuacji. Już w 2. minucie wynik otworzył Markus Gander, który precyzyjnym strzałem w okienko pokonał Gaspera Kroselja. Wyrównał w 18. minucie Matic Podlipnik, pakując krążek w krótki róg bramki strzeżonej przez Marco de Filippo.

W drugiej tercji kibice zobaczyli niesamowitą walkę z obu stron. Cios za cios. "Rysie" objęły prowadzenie 2:1 za sprawą trafienia w 24. minucie Roka Ticara, ale w 30. minucie do remisu doprowadził Michael Sullivan. Oba gole padły podczas gry w przewadze 5 na 4. W 34. minucie błąd słoweńskiej obrony wykorzystał Alex Trivellato, ale na 68 sekund przed końcem drugiej odsłony na 3:3 wyrównał Sabahudin Kovacević. W trzeciej części spotkania optyczną przewagę mieli Słoweńcy, zaś Włosi groźnie kontrowali. Mimo tego wynik długo się nie zmieniał, a to było niekorzystne dla obu ekip.

O porażce Słoweńców zdecydowała ostatnia minuta, w której fiński trener Kari Savolainen postanowił ściągnąć bramkarza i wprowadzić na lód dodatkowego napastnika. "Rysie" podjęły ryzyko, ponieważ remis po regulaminowym czasie gry pozbawiał ich awansu. Na taki sam pomysł wpadli Włosi, lecz uczynili to później, gdy akcja przeniosła się na drugą stronę tafli lodowiska. Wtedy hokeiści z Italii przejęli krążek i na 2 sekundy przed końcem spotkania Diego Kostner zdobył zwycięskiego gola.

Słoweńcy stracili szanse na powrót do elity i będą w przyszłym roku grać w dywizji 1A. Natomiast Włosi będą się cieszyć z awansu, jeśli Węgrzy nie wygrają z Brytyjczykami w regulaminowym czasie gry. Remis po 60 minutach także będzie wymarzonym rezultatem dla hokeistów z Italii, ponieważ w przypadku równej liczby punktów z Kazachstanem zadecyduje wygrany przez nich bezpośredni mecz.