MŚ w hokeju: kapitanowie dali przykład. Daciuk poprowadził do zwycięstwa Rosjan, a Kane Amerykanów

Rosja odniosła trzecie zdecydowane zwycięstwo w rozgrywanych w Danii hokejowych mistrzostwach świata, a klasę pokazał kapitan Paweł Daciuk. W Herning drużyna USA pewnie pokonała Niemcy. Udział przy każdym golu miał lider Amerykanów, Patrick Kane.

Rafał Smoliński
Patrick Kane, kapitan drużyny USA Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Patrick Kane, kapitan drużyny USA
W Kopenhadze Rosjanie znów urządzili sobie ostre strzelanie. Po rozgromieniu Francuzów i Austriaków po 7:0, przyszła kolej na Białorusinów. Sygnał do ataku dał kapitan Paweł Daciuk, który otworzył wynik meczu w 6. minucie. Potem w drugiej tercji trafiali Maksim Szałunow, Ilja Kabłukow i po raz drugi Daciuk, tym razem posyłając krążek w samo okienko bramki Witalija Trusa.

Na 5:0 podwyższył w 46. minucie Maksim Mamin, a rezultat spotkania ustalił w 48. minucie Kiriłł Kaprizow, który otrzymał podanie od Daciuka. Skończyło się na 6:0 dla Sbornej, która śmiało mogła wygrać dużo wyżej, lecz zbytnio nie forsowała tempa. Rosjanie oddali 27 strzałów, zaś Białorusini 18. Igor Szestiorkin zachował czyste konto. Jego koledzy z lodu zdobyli już w sumie 20 goli, a on razem z Wasilijem Koszeczkinem nie puścił jeszcze żadnej bramki.

W Herning Amerykanie długo nie mogli złamać oporu Niemców. Srebrni medaliści z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu skapitulowali dopiero w 31. minucie pod wpływem niepotrzebnie złapanych kar. W momencie gdy jeden z reprezentantów naszych zachodnich sąsiadów wyjechał już na lód, gola zdobył Patrick Kane, który zmieścił krążek pod poprzeczkę. Kapitan drużyny USA i czołowy napastnik Chicago Blackhawks zadbał o to, aby jego zespół zainkasował komplet punktów w starciu z Niemcami. 125 sekund po golu na 1:0 asystował przy trafieniu Dereka Ryana, który w zamieszaniu podbramkowym podwyższył rezultat meczu.

Hokeiści zza Atlantyku dobili rywali w trzeciej tercji. W 51. minucie Kane dopadł do bezpańskiego krążka i zza bramki idealnie dograł do Aleksa DeBrincata. Amerykanie oddali w sumie 36 strzałów, a Keith Kinkaid z New Jersey Devils obronił 24 uderzenia rywali. Drużyna USA zwyciężyła pewnie 3:0 i ma teraz na koncie osiem punktów. Niemcy doznali już trzeciej porażki w duńskich mistrzostwach świata i będzie im bardzo trudno awansować do ćwierćfinału.

Do ćwierćfinału mistrzostw świata awansują po cztery najlepsze drużyny z grupy A i B. Dwa najgorsze zespoły turnieju w Danii spadną do Dywizji 1A. Relegowana nie może zostać Słowacja, która będzie gospodarzem przyszłorocznych mistrzostw elity.

Grupa A:

Rosja - Białoruś 6:0 (1:0, 3:0, 2:0) 1:0 - Daciuk (Dadonow) 6' 2:0 - Szałunow (Barabanow, Kabłukow) 26' 3:0 - Kabłukow (Barabanow, Triamkin) 30' 4:0 - Daciuk (Chafizullin, Szałunow) 40' (5 na 4) 5:0 - Mamin (Zajcew) 46' 6:0 - Kaprizow (Daciuk, Dadonow) 48'

Grupa B:

USA - Niemcy 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) 1:0 - Kane (Gaudreau, Atkinson) 31' (5 na 4) 2:0 - Ryan (Kane, Hughes) 33' (5 na 4) 3:0 - DeBrincat (Kane) 51'

1 USA 3 2 1 0 0 12:4 8
2 Kanada 3 2 0 1 0 21:6 7
3 Finlandia 2 2 0 0 0 16:2 6
4 Norwegia 2 0 1 1 0 7:7 3
5 Łotwa 2 0 1 0 1 4:10 2
6 Dania 3 0 1 0 2 4:13 2
7 Niemcy 3 0 0 2 1 6:11 2
8 Korea Południowa 2 0 0 0 2 1:18 0