MŚ w hokeju: Aho poprowadził Finów do wygranej nad Amerykanami. Szwajcarzy w ćwierćfinale

Sebastian Aho strzelił trzy bramki i poprowadził Finlandię do zwycięstwa nad USA w meczu o pierwsze miejsce w grupie B hokejowych mistrzostw świata elity rozgrywanych w Danii. Awans do ćwierćfinału wywalczyła we wtorek Szwajcaria.
Rafał Smoliński
Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Sebastian Aho cieszy się z bramki

Przed wtorkowym spotkaniem drużyna USA miała trzy punkty przewagi nad Finlandią i aby zająć pierwsze miejsce w grupie B, nie mogła przegrać w regulaminowym czasie gry. Tymczasem hokeiści Suomi zagrali w Herning znakomity mecz i pewnie pokonali Amerykanów 6:2. Klasę pokazał napastnik Carolina Hurricanes, Sebastian Aho, który rozpoczął strzelanie w pierwszej tercji, a zakończył w trzeciej.

Po dwóch golach Aho i trafieniach Mikko Rantanena i Marko Anttili wynik meczu był już w zasadzie rozstrzygnięty. Gdy kapitan Amerykanów, Patrick Kane, zdobył bramkę w 52. minucie, w miarę szybko spotkała się ona z odpowiedzią ze strony Kasperiego Kapanena. Potem drugiego gola dla USA zdobył Derek Ryan i hokeiści zza Atlantyku postanowili zaryzykować, ściągając bramkarza. Aby uzyskać korzystny rezultat, potrzebowali trzech trafień. Tymczasem w 57. minucie do tercji rywali wjechał Aho i ulokował krążek w pustej bramce. Finowie wygrali zasłużenie i kosztem Amerykanów zajęli pierwsze miejsce w grupie B.

W pierwszym wtorkowym meczu rozegranym w Kopenhadze Szwajcaria pokonała Francję 5:1 i jako ostatnia drużyna zapewniła sobie awans do ćwierćfinału z grupy A. Trójkolorowi mieli jeszcze nadzieję na miejsce w fazie pucharowej, ale musieli zwyciężyć w regulaminowym czasie gry i liczyć na porażkę Słowaków w spotkaniu ze zdegradowanymi już Białorusinami.

Do realizacji korzystnego dla Francuzów scenariusza nie doszło, ponieważ Helweci nie kalkulowali i szybko wzięli się do pracy. Szwajcarscy hokeiści mieli wyraźną przewagę na lodzie i w pierwszej tercji udokumentowali ją trafieniami Gregory'ego Hofmanna i Enzo Corviego. Gola na 3:0 zdobył pod koniec drugiej części Ramon Untersander, który wpakował krążek w okienko bramki. Z kolei na 4:0 podwyższył na początku trzeciej odsłony Kevin Fiala. Dopiero wówczas Trójkolorowi zdobyli honorowego gola, którego uzyskał Guillaume Leclerc. Wynik spotkania ustalił w 54. minucie Simon Moser.

Dzięki zwycięstwu za trzy punkty nad Francją Szwajcaria pozbawiła Słowację szansy na zajęcie czwartego miejsca i jako ostatnia ekipa z grupy A awansowała do ćwierćfinału. Helweci wiedzą już, że w czwartek ich przeciwnikami będą w Herning Finowie, którzy wygrali zmagania w grupie B. W drugim ćwierćfinale zagrają Amerykanie i Czesi.