MŚ w hokeju: gospodarze poza turniejem. Szwecja wciąż niepokonana

Reprezentacja Łotwy w ostatnim spotkaniu grupy B pokonała gospodarza hokejowych MŚ elity, Danię 1:0 i awansowała do fazy ćwierćfinałowej turnieju. W prestiżowym meczu na zakończenie rozgrywek w grupie A Szwecja ograła Rosję 3:1.

Rafał Lichowicz
reprezentacja Łotwy WP SportoweFakty / Na zdjęciu: reprezentacja Łotwy
Komplet publiczności zgromadzonej na trybunach hali Jyske Bank Boxen w Herning nie pomógł gospodarzom, którzy po marnym spotkaniu ulegli Łotwie 0:1 i oddali miejsce w fazie ćwierćfinałowej turnieju swoim rywalom.

Bramkę decydującą o awansie zdobył już w 10. minucie Andris Dzerins, który przejął dość przypadkowo krążek z podania Miksa Indrasisa. Gospodarze wcale nie ruszyli do huraganowych ataków po straconym golu, a wręcz przeciwnie to Łotysze stwarzali sobie więcej okazji.

Zawodnikiem meczu był bez wątpienia bramkarz Danii, Frederik Andersen, który w kilku akcjach popisywał się niezwykłymi umiejętnościami, broniąc chociażby dobre strzały Bukartsa i Bulgersa czy dwójkową akcję z ostatnich minut trzeciej tercji Keninsa z Abolsem.

Łotwa po raz siódmy znalazła się w najlepszej ósemce mistrzostw świata. Po raz ostatni dokonali tej sztuki w 2014 roku. Duńczycy mieli szansę powtórzyć wyczyn sprzed dwóch lat, gdy na turnieju rozgrywanym w Rosji awansowali z grupy m.in. kosztem Łotwy.

W meczu, którego stawką było pierwsze miejsce w grupie A Szwedzi pokonali Rosję 3:1 po skutecznej grze w drugiej połowie meczu. Rosjanie prowadzili bardzo długo po bramce Kirilla Kaprizova z 3. minuty, ale zespół "Trzech Koron" podniósł się po 30 minutach gry.

Najpierw gola na 1:1 zdobył Mika Zibanejad, który trafił do siatki w momencie gry w osłabieniu rywala. Sześć minut później litości nie miał Rickard Rakell korzystając z podania Zibanejada zza bramki i Szwedzi prowadzili 2:1.

Ostatni gol dla podopiecznych Rikarda Gronborga padł na 65 sekund przed końcem meczu, gdy Rosjanie zdjęli bramkarza, a między słupki krążek posłał Mattias Ekholm. Dzięki wygranej Szwecja awansowała do fazy 1/4 jako jedyny zespół w turnieju bez porażki na koncie.

Grupa A:

Rosja - Szwecja 1:3 (1:0, 0:2, 0:1) 1:0 - Kaprizov (Gusev, Datsyuk) 3' (5 na 4) 1:1 - Zibanejad (Ekman-Larssno, Nyquist) 30' (5 na 4) 1:2 - Rakell (Zibanejad, Janmark) 37' 1:3 - Ekholm (Nilsson) 59' (do pustej bramki)