MŚ w hokeju: Rosja w półfinale po pokonaniu USA. Gol w ostatniej sekundzie uratował Kanadę

Hokejowa reprezentacja Rosji pokonała USA 4:3 i awansowała do półfinału mistrzostw świata elity. W Koszycach Kanada uratowała się przed porażką ze Szwajcarią i wygrała po dogrywce 3:2.

Rafał Smoliński
Rosjanie cieszą się z bramki Getty Images / Alexander Demianchuk\TASS / Na zdjęciu: Rosjanie cieszą się z bramki
Spotkania Rosjan z Amerykanami zawsze budzą emocje i nie inaczej było w czwartek w Bratysławie. Sborna jako pierwsza ruszyła do ataków i już w 2. minucie Nikita Gusiew otworzył wynik meczu. Potem faworyci słowackiego czempionatu wykorzystali jeszcze okres gry w przewadze, gdy trafił Michaił Sergaczjow. Amerykanie odpowiedzieli dopiero w drugiej tercji, kiedy kontaktowego gola uzyskał Brady Skjei.

Emocje sięgnęły zenitu w trzeciej odsłonie. Najpierw na 3:1 podwyższył Kiriłł Kaprizow, ale Noah Hanifin zmniejszył dystans. W 48. minucie Michaił Grigorienko sprawił, że przewaga urosła do dwóch bramek, jednak Amerykanie nie rezygnowali z walki. Już na ponad trzy minuty przed końcem ściągnęli golkipera i w efekcie Alex Debrincat zdobył kontaktowego gola. Hokeiści USA ponowili manewr, który dał im trzecią bramkę, lecz tym razem nie przyniósł on spodziewanego rezultatu. Rosjanie mogli jeszcze podwyższyć, ale nie zdołali posłać krążka do pustej bramki. Mimo tego wygrali 4:3 i zapewnili sobie awans do półfinału. Sborna pozostaje jedyną ekipa niepokonaną na słowackich lodowiskach.

O krok od odpadnięcia z turnieju byli w czwartek Kanadyjczycy. Hokeiści z Kraju Klonowego Liścia stracili dwie bramki w przewadze i dwukrotnie musieli gonić wynik, ale przy sporym szczęściu doprowadzili do dogrywki. Zaczęło się od bramki Svena Andrighetto, na którą odpowiedział Mark Stone. Mimo tego Szwajcarzy zakończyli drugą tercję na prowadzeniu, bo gola zdobył Nico Hischier. Kanadyjczycy mieli przewagę w trzeciej odsłonie i w końcówce zagrali bez bramkarza. W ostatniej sekundzie regulaminowego czasu mocnym strzałem popisał się Damon Severson i krążek wturlał się do bramki. Faworyci poszli za ciosem w dogrywce i Mark Stone zdobył zwycięskiego gola. Dzięki temu ciągle możliwy jest finał z udziałem Kanadyjczyków i Rosjan.

W Bratysławie wygrały jeszcze wieczorem Czechy, które pokonały Niemcy 5:1. Natomiast w Koszycach Finlandia zwyciężyła broniącą tytułu Szwecję po dogrywce 5:4. Półfinały Rosja - Finlandia (godz. 15:15) oraz Kanada - Czechy (godz. 19:15) zaplanowano na sobotę, a mecze o złoto i brąz na niedzielę. Decydujące spotkania zostaną rozegrane w Bratysławie.

Rosja - USA 4:3 (2:0, 0:1, 2:2)
1:0 - Gusiew (Sergaczjow, Kuczerow) 2'
2:0 - Sergaczjow (Gusiew) 16' (5 na 4)
2:1 - Skjei (Kane, Gaudreau) 23'
3:1 - Kaprizow (Gusiew, Sergaczjow) 42'
3:2 - Hanifin (Hughes) 46'
4:2 - Grigorienko (Małkin, Dadonow) 48'
4:3 - DeBrincat (Kane, Hughes) 58' (6 na 5)

Kanada - Szwajcaria 3:2 po dogrywce (0:1, 1:1, 1:0, 1:0)
1:0 - Andrighetto (Diaz, Fiala) 19' (5 na 4)