MŚ w hokeju: Słowacja pożegnała się zwycięstwem. Łotwa lepsza od Norwegii

Organizująca hokejowe mistrzostwa świata elity Słowacja zwycięstwem 2:1 nad Danią po serii rzutów karnych pożegnała się z turniejem w Koszycach. W Bratysławie Łotwa zakończyła zmagania pewną wygraną nad Norwegią.

Rafał Smoliński
Tomas Tatar Getty Images / Lukasz Laskowski/PressFocus/MB Media / Na zdjęciu: Tomas Tatar
Po porażkach z Kanadą i Niemcami Słowacja straciła szanse na wyjście z grupy i występ w fazie play-off. We wtorek gospodarze pożegnali się z domowym czempionatem meczem z Duńczykami. Hokeiści naszych południowych sąsiadów długo czekali na pierwszego gola. Dosyć przypadkową bramkę zdobył w 40. minucie Martin Marincin. Uderzony przez niego krążek trafił w golkipera i obrońcę, po czym wpadł do bramki.

Hokeiści gospodarzy nie poszli za ciosem w ostatniej odsłonie, lecz cofnęli się. Złapali kilka kar i to wykorzystał Mikkel Boedker, który w 47. minucie wykorzystał sytuację 5 na 3 na lodzie. Słowacy z trudem utrzymali wynik remisowy do końca regulaminowego czasu gry. W dogrywce goli nie było i decydowały rzuty karne. Pierwszą bramkę w serii najazdów zdobył blisko 40-letni Ladislav Nagy, który żegna się z kadrą. Zwycięstwo przypieczętował Michal Kristof. Słowacja wygrała 2:1 i z sumą 11 punktów zajęła piąte miejsce w grupie A. Pokonana przez nią Dania uplasowała się na szóstej pozycji.

W Bratysławie rozegrano we wtorek mecz o piąte miejsce w grupie B. Łotwa trochę pomęczyła się z Norwegią. W pierwszej tercji gola dla Skandynawów zdobył Tobias Lindstrom. W drugiej odsłonie wyrównał Miks Indrasis. Dopiero w trzeciej części spotkania hokeiści Łotwy udowodnili swoją wyższość. Gole Janisa Jaksy, Rihardsa Marenisa, Ronaldsa Keninsa zapewniły zwycięstwo 4:1. Łotwa zakończyła słowacki turniej z 9 punktami na koncie, zaś Norwegia z 6.

Faza zasadnicza mistrzostw świata zakończy się 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Już wiadomo, że będą to Finlandia, Kanada, USA i Niemcy oraz Rosja, Czechy, Szwecja i Szwajcaria. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A. Są to Austria i Francja.

Słowacja - Dania 2:1 po karnych (0:0, 1:0, 0:1, 0:0, 1:0) 1:0 - Marincin (Studenic, Nagy) 40' 1:1 - Boedker (Russell, Jensen) 47' (5 na 3) 2:1 - Nagy 65' (zwycięski rzut karny)

Grupa B:

Łotwa - Norwegia 4:1 (0:1, 1:0, 3:0) 0:1 - Lindstrom (Holos, Martinsen) 16' (5 na 4) 1:1 - Indrasis (Balcers, Blueger) 23' (5 na 4) 2:1 - Jaks (Balinskis, Indrasis) 47' 3:1 - Marenis (Kulda, Balcers) 48' 4:1 - Kenins (Indrasis) 55'

1 Rosja 6 6 0 0 0 29:3 18
2 Czechy 7 6 0 0 1 39:14 18
3 Szwecja 6 5 0 0 1 37:14 15
4 Szwajcaria 7 4 0 0 3 27:14 12
5 Łotwa 7 3 0 0 4 21:20 9
6 Norwegia 7 2 0 0 5 19:33 6
7 Włochy 7 0 1 0 6 5:48 2
8 Austria 7 0 0 1 6 9:40 1

Czy Słowacja wywalczy awans do ćwierćfinału w przyszłym roku?