Pekin 2022. Polscy hokeiści poczekają. Kwalifikacje do zimowych igrzysk olimpijskich przełożone na 2021 rok

Hokejowa reprezentacja Polski nie powalczy w tym roku o miejsce w turnieju olimpijskim zimowych igrzysk zaplanowanych na 2022 rok w Pekinie. Z powodu pandemii koronawirusa zdecydowano się przełożyć kwalifikacje.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Bartłomiej Neupauer Newspix / Piotr Matusewicz / PressFocus / Na zdjęciu: Bartłomiej Neupauer
W środę odbyło się posiedzenie zarządu Międzynarodowego Związku Hokeja na Lodzie (IIHF), na którym zapadła decyzja odnośnie organizacji turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Jak poinformował oficjalny portal Polskiego Związku Hokeja na Lodzie (PZHL), postanowiono przełożyć zmagania z sierpnia 2020 na sierpień 2021 roku.

"W świetle globalnej pandemii koronawirusa Rada IIHF omówiła dziś obecny rozwój wirusa i jego wpływ na nadchodzący finałowy olimpijski turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Pekinie, który miał się odbyć w sierpniu 2020r. Zgodnie ze Statutem IIHF 15.4.4 Rada IIHF postanowiła przełożyć finałowy olimpijski turniej kwalifikacyjny mężczyzn 2022 o jeden rok. Nowe terminy to: 26.08.2021 - 29.08.2021" - przekazała IIHF władzom PZHL.

Polska awansowała do decydującej rundy kwalifikacji po sensacyjnym zwycięstwie w turnieju preeliminacyjnym rozegranym w lutym 2020 roku w Nur-Sułtanie. Biało-Czerwoni rozgromili Holandię i Ukrainę, a w kluczowym spotkaniu pokonali faworyzowanych Kazachów 3:2. Dzięki temu nasi hokeiści awansowali do finału kwalifikacji, w którym na ich drodze staną Słowacja (gospodarz), Białoruś i Austria.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Mistrz olimpijski jest strażakiem. Zbigniew Bródka opowiedział o pracy w czasach zarazy

Na igrzyska olimpijskie zakwalifikują się tylko zwycięzcy trzech turniejów eliminacyjnych. Oprócz czterech zespołów grających na Słowacji o bilet na igrzyska w Pekinie powalczą również Łotwa, Francja, Włochy i Węgry (grupa E) oraz Norwegia, Dania, Korea Południowa i Słowenia (grupa F).

W turnieju olimpijskim w Pekinie zagra w sumie 12 zespołów. Osiem z nich (Kanada, Rosja, Finlandia, Szwecja, Czechy, USA, Niemcy, Szwajcaria) zostało automatycznie zakwalifikowanych na bazie rankingu IIHF z 2019 roku. Obok tych drużyn wystąpią także gospodarze (Chiny) oraz zwycięzcy trzech turniejów finałowych eliminacji.

Finałowa runda kwalifikacji olimpijskich:
Grupa D (gospodarz Słowacja): Słowacja, Białoruś, Austria, Polska.
Grupa E (gospodarz Łotwa): Łotwa, Francja, Włochy, Węgry.
Grupa F (gospodarz Norwegia): Norwegia, Dania, Korea Południowa, Słowenia.

Czytaj także: Dominik Hasek chce być prezydentem Czech

Czy Polska wywalczy awans na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×