Wołodymyr Zełenski będzie rozmawiał ws. igrzysk. "Na to nie możemy pozwolić"

Polska jest jednym z państw, które zagroziło bojkotem igrzysk w Paryżu, jeżeli do startu dopuszczeni będą sportowcy z Rosji i Białorusi. Głos w tej sprawie zabierze w piątek prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.


Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Getty Images / Omar Havana / Na zdjęciu: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił w styczniu, że sportowcy z Rosji i Białorusi będą mogli wywalczyć miejsca na igrzyska w Paryżu poprzez azjatyckie kwalifikacje. W zmaganiach mogą wziąć udział pod neutralną flagą i bez odgrywania hymnu.

Wobec trwającej od blisko roku barbarzyńskiej inwazji na Ukrainę, wywołało to ogromną falę krytyki. Część państw, w tym Polska, zagroziła bojkotem igrzysk.

Oliwy do ognia dolał szef MKOl Thomas Bach, który przyznał, że... "MKOl uważa, że bojkot naruszy Kartę Olimpijską, a dopuszczenie Rosjan i Białorusinów wynika z rezolucji ONZ przeciwko dyskryminacji w ruchu olimpijskim". Wezwał także Ukrainę do zaprzestania gróźb bojkotu.

Według brytyjskiego "Mirrora" prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwie światowych przywódców do przeciwstawienia się udziałowi Rosjan i Białorusinów w igrzyskach.

ZOBACZ WIDEO: Ten kibic oszalał. Zobacz, co zrobił w trakcie meczu

Po wybuchu wojny powstała nieformalna grupa, której członkami są głowy ponad 30 państw. Zełenski w piątek będzie z nimi rozmawiał w tej sprawie.

- Nie możemy pozwolić, aby rosyjscy sportowcy ustawili się obok reprezentacji Wielkiej Brytanii i wszystkich innych na igrzyskach - powiedziała Lucy Frazer, która przewodniczy szczytowi.

- Prezydent Zełenski powiedział w brytyjskim parlamencie o cierpieniach, jakich doświadczają Ukraińcy. (...) MKOl nadal lekceważy sposób, w jaki igrzyska dadzą Putinowi doskonałą okazję do promowania Rosji i legitymizacji jego wojny - dodała.

Oczekuje się, że wspólne oświadczenie zostanie uzgodnione i opublikowane w dniach następujących po szczycie.

Igrzyska olimpijskie odbędą się w Paryżu już po raz trzeci. Wcześniej sportowcy rywalizowali tam w latach 1900 i 1924. Zmagania przeprowadzone zostaną w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024.

Czytaj także:
Bach wzywa Ukrainę do zaprzestania gróźb bojkotu IO
Ten Polak zapowiedział bojkot igrzysk w Paryżu! Przez rosyjskich sportowców

Czy sportowcy z Rosji i Białorusi powinni zostać dopuszczeni do igrzysk?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×