Polska stara się o igrzyska. Mamy komentarz warszawskiego ratusza

Polska chce starać się o organizację igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Choć nie padła nazwa miasta-gospodarza, to wiele wskazuje na Warszawę. W stołecznym ratuszu nic jednak nie wiedzą o tych planach.


Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
olimpijska flaga Getty Images / Tim Clayton - Corbis / Na zdjęciu: olimpijska flaga
- Obiecuję, że w najbliższych dwóch latach zrobię wszystko, by sprawić, że ta impreza zostanie przyznana właśnie nam. Wierzę, że tak się stanie - powiedział w środę Andrzej Duda. Zadeklarował, że w najbliższych dniach ma wysłać list do prezydenta MKOl Thomasa Bacha, w którym poinformuje władze ruchu olimpijskiego o planach polskiego rządu.

Gdzie miałyby się odbyć igrzyska w 2036 roku? Naturalnym wyborem jest Warszawa, która miałaby być głównym miastem-gospodarzem IO. Potrzebne byłyby jednak potężne inwestycje w to, by przygotować sportową infrastrukturę. Skontaktowaliśmy się ze stołecznym ratuszem, by dowiedzieć się, czy władze Warszawy są wtajemniczone w rządowe plany.

- Nie, nie wiedzieliśmy wcześniej o tych planach. Nie było konsultacji, ani żadnej korespondencji na ten temat z warszawskim ratuszem - powiedziała nam rzeczniczka stołecznego magistratu, Monika Beuth.

To zaskakująca informacja. Nigdy wcześniej Polska nie starała się o organizację najważniejszej sportowej imprezy. Owszem, zgłaszano kandydatury do przeprowadzenia zimowych igrzysk, ale kończyło się na niczym. O letnich igrzyskach dotąd nikt nie myślał.

Polskie władze są przekonane o dużych szansach i jak twierdzą, gdyby takich szans nie było, to w ogóle nie byłyby podejmowane starania o organizację igrzysk. Jest też niepisana zasada, według której igrzyska w 2036 roku powinny odbyć się w Europie.

Czytaj także:
Koszty igrzysk? Te sumy zwalają z nóg
Ostre komentarze po ogłoszeniu decyzji przez Andrzeja Dudę

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przyjrzyj się dokładnie. Skradła show w centrum miasta
Czy w Polsce powinny odbyć się igrzyska olimpijskie 2036?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×