Czy podczas ceremonii otwarcia IO obejrzymy sportowców z Rosji? MKOl odpowiada

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / LAURENT GILLIERON i SERGEY GUNEEVSPUTNIK/KREMLIN / Thomas Bach i Władimir Putin
PAP/EPA / LAURENT GILLIERON i SERGEY GUNEEVSPUTNIK/KREMLIN / Thomas Bach i Władimir Putin
zdjęcie autora artykułu

Na zebraniu zarządu MKOl-u podjęto nowe decyzje dotyczące występu Rosjan i Białorusinów na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Wiadomo też, ilu sportowców z tych krajów już zakwalifikowało się na tegoroczną imprezę.

W Lozannie w dniach 19-20 marca odbywa się zebranie MKOl-u. Głównym tematem rozmów jest uczestnictwo w igrzyskach olimpijskich w Paryżu Indywidualnych Sportowców Neutralnych, a więc Rosjan i Białorusinów. Okazuje się, że zawodnicy z tych krajów nie wezmą udziału w paradzie drużyn podczas ceremonii otwarcia, ponieważ określa się ich jako "sportowców indywidualnych". W samym wydarzeniu, najprawdopodobniej na trybunach, będą mogli jednak uczestniczyć.

Podczas zebrania poinformowano również, że na tę chwilę kwalifikację na zbliżające się igrzyska wywalczyło 12. Rosjan i siedmiu Białorusinów. Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza, udział w Paryżu zapewni sobie łącznie 36 Rosjan i 22 Białorusinów. Dla porównania, na ostatnich igrzyskach w Tokio, z obu krajów wzięło udział kolejno 330 i 104 sportowców.

Na zebraniu poinformowano również, że medale zdobyte przez Rosjan i Białorusinów nie będą uwzględniane w oficjalnej tabeli medalowej. Jeśli sportowiec z jednego z tych krajów znajdzie się na podium, obok niego będzie powiewać flaga Indywidualnych Neutralnych Sportowców. W przypadku złotego medalu - zostanie odegrany również specjalnie przygotowany hymn bez słów.

ZOBACZ WIDEO: Karetka na boisku, a piłkarze... dalej grali. Kuriozalne sceny na meczu

Jednocześnie nie podjęto decyzji dotyczącej uczestnictwa sportowców z Rosji i Białorusi w ceremonii zamknięcia. Sprawą tą MKOl zajmie się w późniejszym terminie.

Już w grudniu zeszłego roku MKOl dokładnie określił, kto może ubiegać się o start w igrzyskach jako Indywidualny Neutralny Sportowiec. Poszczególni zawodnicy, jak i członkowie sztabów trenerskich, nie mogą wspierać wojny ani być związani umowami z rosyjskimi lub białoruskimi agencjami wojskowymi i bezpieczeństwa narodowego. Muszą spełnić również wszystkie wymogi antydopingowe.

Sportowcy będą występować jako "indywidualni", dlatego w igrzyskach zabraknie drużyn złożonych z Rosjan i Białorusinów. Na igrzyska nie zostanie także zaproszony żaden z rosyjskich i białoruskich urzędników państwowych. Ponadto zabraknie flag, hymnów, barw i żadnych innych oznaczeń z obu krajów.

Kolejne ograniczenia dla Rosjan z pewnością dotkną Władimira Putina. Już pod koniec zeszłego roku prezydent Rosji nie był zadowolony z wprowadzanych obostrzeń dla jego zawodników. Przywódca kraju, który w lutym 2022 r. najechał zbrojnie Ukrainę i wciąż bezwzględnie atakuje naszego wschodniego sąsiada, mówił wtedy o "dyskryminacji etnicznej" i "wykorzystywaniu igrzysk jako narzędzia nacisku politycznego".

Czytaj też: -> Macron chce zawieszenia broni na czas IO. Putin odpowiedział -> Do Rosji nie może wrócić. Trafił na listę "terrorystów"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty