Rosjanie piszą o Białorusinach. "Mają odmienne zdanie"

Rosjanie i Białorusini wezmą udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu jako neutralni. Portal sport-express.ru zauważył, że oba kraje mają trochę inne podejście do sytuacji, w jakiej znaleźli się ich sportowcy.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
logo rosyjskiego komitetu olimpijskiego Getty Images / Sefa Karacan/Anadolu / Na zdjęciu: logo rosyjskiego komitetu olimpijskiego
Nieco ponad 100 dni pozostało do rozpoczęcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. Kilka miesięcy temu MKOl zdecydował, że sportowcy z Rosji i Białorusi zostaną dopuszczeni do startu, ale po spełnieniu kilku warunków.

Przede wszystkim Rosjanie i Białorusini przystąpią do rywalizacji pod neutralną flagą. Po agresji na Ukrainę świat sprzeciwił się, aby sportowcy z tych krajów mogli startować w narodowych barwach. Do tego poszczególni zawodnicy nie mogą popierać działań wojennych oraz być członkami organizacji wojskowych.

Jak zauważył portal sport-express.ru, powyższe kryteria ułatwiają uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej sportowcom z Białorusi. Mają oni zresztą odmienne zdanie na temat neutralności. Nie sprzeciwiają się narzuconym warunkom, jak to czynią Rosjanie.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Probierz na polu golfowym. Zobacz, co poszło nie tak

Przytaczane są zresztą konkretne badania. W ankiecie białoruskiego serwisu Pressball 54 proc. głosujących stwierdziło, że popiera neutralność, a 32 proc. uznało takie działania za dyskryminację. Inaczej przedstawiają się wyniki rosyjskiego portalu sport-express.ru. Na 10 tys. ankietowanych aż 65 proc. opowiedziało się przeciw obowiązującym przepisom.

Widać to także w liczbie uzyskanych jak dotychczas kwalifikacjach olimpijskich. Zazwyczaj Rosjanie mieli nad Białorusinami trzykrotną przewagę. Tymczasem do igrzysk w Paryżu zakwalifikowało się jak na razie 20 rosyjskich sportowców oraz 17 białoruskich. Sport-express.ru napisał wprost, że tym razem przewaga w liczbie olimpijczyków na korzyść Rosji będzie co najwyżej dwukrotna.

Wynik ten jest także skutkiem działań rządów obu krajów oraz poszczególnych związków sportowych. Białoruś zaakceptowała warunki neutralności i w efekcie światowe federacje przyjmują coraz więcej wniosków od naszych wschodnich sąsiadów.

Początek letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu zaplanowano na 26 lipca. Rywalizacja o medale potrwa do 11 sierpnia.

Czytaj także:
Iga Świątek była gwiazdą reprezentacji. Tak przedstawia się najnowszy ranking
Roszady w światowej czołówce. Niedobre wieści dla Huberta Hurkacza

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Czy Rosjanie i Białorusini powinni być dopuszczeni do IO jako sportowcy neutralni?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×