Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020. Maraton i chód przeniesione z Tokio do Sapporo! Z powodu upałów

Maratończycy i chodziarze powalczą o medale igrzysk olimpijskich nie w Tokio, lecz w oddalonym o 800 km Sapporo. Organizatorzy nie chcą bowiem narażać sportowców na ekstremalny wysiłek w upale.
Michał Fabian
Michał Fabian
flaga olimpijska Getty Images / Joe Scarnici / Stringer / Na zdjęciu: flaga olimpijska

Międzynarodowy Komitet Olimpijski w porozumieniu ze światową federacją lekkoatletyczną (IAAF) podjął decyzję o przeniesieniu olimpijskich zawodów maratończyków i chodziarzy do Sapporo.

Organizatorzy igrzysk podjęli decyzję z obawy przed falą upałów, która na przełomie lipca i sierpnia może panować w Tokio. W tym roku temperatura wynosiła ok. 40 stopni Celsjusza. Wskutek upałów zmarło ponad 50 osób.
Początkowo organizatorzy igrzysk planowali rozpocząć maraton o godz. 6.00, teraz jednak doszło do radykalnej zmiany i przeniesienia wytrzymałościowych konkurencji - maratonu i chodu - do Sapporo, położonego ok. 800 km na północ od Tokio.

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio. Szpital zamiast igrzysk. Dramat Joanny Dorociak


Według szacunków synoptyków w stolicy prefektury Hokkaido temperatury powinny być o pięć-sześć stopni niższe niż w Tokio.

- Zawsze troszczymy się o zdrowie sportowców i ich dobre samopoczucie. Daleko idące propozycje przeniesienia maratonu i chodu pokazują, jak poważnie to traktujemy - podkreślił szef MKOl Thomas Bach.

Z pewnością spory wpływ na decyzję MKOl miały wydarzenia z tegorocznych mistrzostw świata w Dosze. Podczas maratonu kobiet wiele biegaczek nie dotarło do mety. "Maraton w piekle. Zawodniczki słaniały się na nogach, siadały przy chodniku i opuszczały trasę w meleksie-karetce lub na wózku inwalidzkim" - pisał nasz korespondent Kamil Kołsut (więcej TUTAJ>>).

Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 r. Stolica Japonii będzie gospodarzem tych zawodów po raz drugi w historii, poprzednio w 1964 r. W Sapporo także odbywały się igrzyska olimpijskie, tyle że zimowe - w 1972 r.

Zobacz także: Lekkoatletyka. Wątpliwości wokół maratońskiego rekordu. Brigid Kosgei pobiła życiówkę o 4,5 minuty

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×