KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

MKOl rozważa odwołanie igrzysk olimpijskich w Tokio!

- Jeśli nie zapanujemy nad koronawirusem, igrzyska olimpijskie w Tokio trzeba będzie odwołać - stwierdził szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Japończycy nie chcą do tego dopuścić.

Dawid Borek
Dawid Borek
groźny koronawirus może zagrozić organizatorom IO w Tokio Getty Images / Tomohiro Ohsumi / Na zdjęciu: groźny koronawirus może zagrozić organizatorom IO w Tokio
Ponad 2,7 tys. zmarłych i ponad 80 tys. zarażonych koronawirusem - śmiertelny wirus rozprzestrzenia się w zatrważającym tempie. Dotarł też m.in. do Japonii, gdzie potwierdzono cztery śmiertelne zachorowania.

Właśnie w stolicy tego kraju - Tokio - w tym roku mają odbyć się igrzyska olimpijskie. Mają, bo szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Dick Pound, z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, rozważa nawet całkowite odwołanie IO!

- Jeśli nie zapanujemy nad koronawirusem, igrzyska olimpijskie w Tokio trzeba będzie odwołać - stwierdził Dick Pound, cytowany przez "The Sun".

ZOBACZ WIDEO: Odwiedziliśmy bazę reprezentacji Polski na Euro 2020! Zobacz, jak będą mieszkać kadrowicze

Igrzyska olimpijskie już raz zostały odwołane. Miało to miejsce w 1940 roku, a powodem była II wojna światowa. Wtedy IO miały odbyć się w... Japonii.

- Ludzie będą pytać: czy koronawirus jest pod wystarczającą kontrolą, byśmy spokojnie mogli jechać do Tokio? Im bliżej imprezy, tym więcej będzie się działo. Trzeba będzie organizować kwestie bezpieczeństwa, jedzenia, wioski olimpijskiej, hoteli, ludzie z mediów zaczną budować w Tokio swoje studia - zaznacza Pound.

Dodaje, że jeśli na 2-3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Tokio koronawirusa nie uda się opanować, bardzo możliwym scenariuszem będzie całkowite anulowanie tegorocznej edycji IO.

Nierealne jest z kolei przeniesienie imprezy do innego kraju. Powód: Japonia już wydała 10 mln funtów na organizację IO. - Nie można przełożyć wydarzenia na tak wielką skalę - mówi szef MKOl. - Poza tym na świecie jest niewiele miejsc, które w takim krótkim czasie mogłyby zorganizować IO - podkreśla.

- Podstawą komitetu jest to, by igrzyska olimpijskie w Tokio odbyły się zgodnie z planem - odpowiedział Toshiro Muto z komitetu organizacyjnego IO 2020.

W 2016 roku także mieliśmy do czynienia ze spekulacjami nt. odwołania igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro z powodu wirusa Zika. Ostatecznie impreza doszła do skutku.

Zobacz też:
Polscy kajakarze musieli ewakuować się z Włoch. Udało się uciec przed koronawirusem
Tenis. Puchar Davisa: mecz Japonia - Ekwador bez publiczności. Wszystko przez koronawirusa

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (17)
 • Witalis Zgłoś komentarz
  "Jeśli nie zapanujemy nad koronawirusem, IO w Tokio trzeba będzie odwołać". Szef MKOl Ameryki nie odkrył, w tej chwili nikt nie wie czy i kiedy uda się powstrzymać epidemię.
  • Jojo18 Zgłoś komentarz
   "10 mln" Ale drobne haha ale tak serio panie redaktorze proszę zmienić na mld :)
   • Trzygrosz54 Zgłoś komentarz
    Kompletnie nie rozumiem ,dlaczego moderator zlikwidował moją odpowiedź na post napisany przez"@ Lisiu" . Cytuję moją,wykasowaną przez SF odpowiedź :" Tutaj chodzi nie tylko
    Czytaj całość
    o bieżące dane....Wyobraźmy sobie,co by się działo,gdyby nie tak restrykcyjne i w miarę szybkie działania państw w celu zapobieżenia roznoszeniu wirusa. Zanim ludzka populacja w sposób naturalny uodporniła by się na niego,albo zanim wyprodukowano by szczepionkę - mogły by być nawet miliony ofiar i panika , jakiej nawet nie jesteś sobie w stanie wyobrazić....Na tzw normalną grypę umiera bardzo wiele osób,ale wiele organizmów posiada w sobie naturalne przeciwciała do obrony,dlatego nikt specjalnie nie przejmuje się np.przesadnie kichającym sąsiadem....... W przyp.koronawirusa mamy zbyt wiele niewiadomych..... ". Co w w/w odpowiedzi jest "nie tak"?...Proszę o polemikę. Gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu,kogo obraziłem,lub dlaczego jest to niepoprawne politycznie???????....
    • Trzygrosz54 Zgłoś komentarz
     To już nie da się poprawić ,panie Dawidzie w w/w artykule tej wymienionej kwoty - na 10 mld funtów ? Za 10 mln funtów to można postawić ,lub restaurować co najwyżej jakiś
     Czytaj całość
     jeden,niezbyt duży obiekt sportowy....Niby drobiazg,ale raczej istotny.....
     • Trzygrosz54 Zgłoś komentarz
      10 MLN funtów to mogła wynosić kwota wydana na sushi przez osoby przygotowujące igrzyska.....
      • Lisiu Zgłoś komentarz
       Ile już trwa ta epidemia? 3-4 miesiące? A liczba zmarłych wciąż nie zapełniłaby przeciętnego stadionu w Ekstraklasie i chcą odwoływać IO? Chyba medialna panika weszła za mocno.
       • Grieg Zgłoś komentarz
        Dodajmy, że w 1980 i 1984 mieliśmy igrzyska w niepełnej obsadzie, gdy najpierw zbojkotowała je większość państw na Zachodzie, a potem ZSRR i większość innych krajów o
        Czytaj całość
        socjalistycznym/komunistycznym ustroju.
        • yes Zgłoś komentarz
         "...już raz zostały odwołane. Miało to miejsce w 1940 roku, a powodem była II wojna światowa. Wtedy IO miały odbyć się w... Japonii" - z tego co wiem to igrzyska olimpijskie
         Czytaj całość
         odwołano trzykrotnie: 1916 (Berlin), 1940 (Helsinki) i 1944 (Londyn). W Tokio może by się odbyły, ale wycofali się z organizacji jeszcze w 1938r. Przyczyną były inne konflikty międzynarodowe... Druga wojna światowa dotyczyła Helsinek i Londynu. Igrzyska odbyły się w tych miastach po wojnie, odpowiednio w latach 1952 i 1948.
         • Bog Honor Ojczyzna Zgłoś komentarz
          Kto stoi za sianiem paniki? W jakim celu to się robi? Podejrzewam, że to celowe działanie w celu jakiegoś przewrotu społecznego lub ekonomicznego.
          • Grieg Zgłoś komentarz
           "Nierealne jest z kolei przeniesienie imprezy do innego kraju. Powód: Japonia już wydała 10 mln funtów na organizację IO." Skoro Japończycy zdążyli się tak wykosztować na
           Czytaj całość
           igrzyska, to chyba bardziej opłacalne dla nich byłoby przełożenie imprezy o rok niż całkowite odwoływanie? Pod takim rozwiązaniem obiema rękami i nogami podpisaliby się chyba także wszyscy sportowcy, dla których IO 2020 miały być zwieńczeniem kariery, jak choćby u nas Anita Włodarczyk czy Michał Kubiak.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×