Otwarcie Igrzysk Pekin 2022. Kiedy ceremonia i zapalenie znicza? Nowe konkurencje w programie

Na kilku arenach rywalizacja już się rozpoczęła, ale w piątek 4 lutego będzie miała miejsce Ceremonia Otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Tradycyjnie, na jej koniec, zapalony zostanie olimpijski znicz.

Krzysztof Sędzicki
Krzysztof Sędzicki
stadion olimpijski w Pekinie Getty Images / VCG / Na zdjęciu: stadion olimpijski w Pekinie
Po raz pierwszy w historii olimpizmu mamy sytuację, w której miasto jest gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk. Te pierwsze odbyły się w stolicy Chin w 2008 roku. Kilka aren z tamtej imprezy czterolecia służy również podczas tegorocznych zmagań na czele ze Stadionem Narodowym w Pekinie.

Kto zapali znicz?

W "Ptasim Gnieździe", bo tak nazywany jest obiekt, odbędzie się ceremonia otwarcia 24. Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Tradycyjnie w jej trakcie zapalony zostanie znicz olimpijski. Przed czternastoma laty dokonał tego gimnastyk Li Ning. Zazwyczaj personalia osoby na "ostatniej zmianie" sztafety z ogniem olimpijskim trzymane są w tajemnicy do samego końca.

Podobnie jak w 2008 roku reżyserem ceremonii będzie Zhang Yimou. Tym razem jednak rozmach będzie dużo mniejszy. W widowisko zaangażowanych będzie około trzech tysięcy osób, czyli pięć razy mniej niż 14 lat wcześniej. Ponadto całość ma trwać około dwóch, a nie jak poprzednio około czterech godzin.

Wspominana sztafeta - ze względów pandemicznych - została bardzo ograniczona czasowo i liczebnie. W sumie potrwa zaledwie trzy dni. Olimpijski ogień dotarł do Pekinu 20 października 2021 roku, dwa dni po zapaleniu w Olimpii. Trasa sztafety wiedzie przez wszystkie trzy olimpijskie "strefy", czyli Pekin, a także Yanqing, gdzie odbywać się będą m.in. konkurencje w narciarstwie alpejskim oraz Zhangjiakou, czyli tam, gdzie zobaczymy skoczków i biegaczy narciarskich.

Na pierwszej zmianie ogień niósł 80-letni Luo Zhihuan - były łyżwiarz szybki, który jako pierwszy Chińczyk zdobył złoty medal mistrzostw świata w zimowej dyscyplinie. Wśród ponad tysiąca osób biegnących w sztafecie znalazł się m.in. słynny koszykarz Yao Ming, były gracz NBA.

Ilu sportowców? Nowe konkurencje

Co ciekawe, w tegorocznych igrzyskach nie padnie rekord liczby krajów uczestniczących. Będzie ich 90, czyli o trzy mniej niż cztery lata temu w Pjongczangu. Ostateczna liczba zawodników startujących w 109 konkurencjach cały czas się waha, ale organizatorzy zakładają, że na olimpijskich arenach walczyć będzie łącznie około 2900 sportowców.

W porównaniu do poprzedniej zimowej imprezy czterolecia program został rozszerzony o siedem konkurencji - snowboardowy big air freestyle mężczyzn i kobiet, kobiecy monobob w zawodach bobslejowych, sztafeta mieszana w short tracku i konkursy mieszane w narciarstwie dowolnym, crossie snowboardowym i skokach narciarskich.

Co ciekawe, w tej ostatniej dyscyplinie wciąż nie jest rozgrywany drużynowy konkurs pań. W programie olimpijskim nie ma również kobiecej kombinacji norweskiej. Organizatorzy i tak chwalą się faktem, że będą to jedne z najrówniejszych igrzysk w historii pod względem płci. Kobiety mają stanowić około 45 procent wszystkich uczestników.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 potrwają do 20 lutego. W Polsce zmagania można oglądać w kanałach Eurosportu oraz Telewizji Polskiej. Obszerne relacje również na portalu WP SportoweFakty.

Sprawdź pełny terminarz Igrzysk Olimpijskich

ZOBACZ WIDEO Koszmar Kamerunu w karnych. Bezbłędni Egipcjanie zagrają w finale

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×