Pekin 2022: Niespokojnie przed ceremonią otwarcia. Spłonęła chińska flaga (WIDEO)

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 to sportowe święto, ale nie dla wszystkich. Coraz głośniej słychać głosy protestujących przeciwko tej imprezie w związku z licznymi kontrowersjami przy jej organizacji.


Krzysztof Sędzicki
Krzysztof Sędzicki
palenie chińskiej flagi przez ambasadą w New Delhi Twitter / AdityaRajKaul / Na zdjęciu: palenie chińskiej flagi przez ambasadą w New Delhi
Chodzi przede wszystkim o łamanie praw człowieka w Chinach na czele z prześladowaniami grup etnicznych, w tym Ujgurów i Tybetańczyków, a także wyznawców innych religii niż taoizm, konfucjanizm oraz buddyzm. Z tymi zarzutami władze kraju spotkały się już przed czternastoma laty, gdy w Pekinie organizowane były Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Dość powiedzieć, że - w ramach bojkotu dyplomatycznego - na ceremonii otwarcia w "Ptasim Gnieździe" nie pojawią się przedstawiciele władz m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Kanady czy Australii. Ponadto kilka krajów, jak Szwecja, Austria, Holandia czy Szwajcaria. Za oficjalny powód ich nieobecności w stolicy Chin podały zagrożenie epidemiologiczne.

Prezydent Chin Xi Jingping, zgodnie z olimpijską tradycją, otworzy zimowe igrzyska. Według informacji "Deutsche Welle", ma zamiar powitać m.in. prezydenta Rosji Władimira Putina i inne głowy państw, które pojawią się na Stadionie Narodowym. Będą to m.in. prezydenci Polski, Serbii, Kazachstanu, Turkmenistanu i Egiptu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: szaleństwo na lotnisku. "Zaniemówiłem"

Chińskie organizacje pozarządowe zaapelowały do sportowców i sponsorów, aby nie legitymizowali łamania praw człowieka przez władze kraju oraz okazali solidarność z więźniami walczącymi o wolność. Przed kilkoma dniami pojawiło się wspólne oświadczenie międzynarodowych organizacji praw człowieka, w którym napisano, że: "Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2022 roku zostaną otwarte wśród okrucieństw i poważnych przypadków łamania praw człowieka przez chiński rząd".

Ponadto od kilku lat w Chinach obowiązuje cenzura internetu. Rząd zablokował m.in. niektóre media społecznościowe - w tym Facebooka, Twittera, Instagrama, a od 2019 nawet Wikipedię.

W dniu otwarcia igrzysk w Pekinie doszło do spalenia chińskiej flagi przed ambasadą tego kraju w stolicy Indii, New Delhi. Organizatorem protestów było środowisko tybetańskie walczące od lat o swoje prawa. W sieci ukazał się materiał z tego zdarzenia.

Czytaj też: Boli od samego patrzenia. Ujawniono, jak Chińczycy testują sportowców

Czy popierasz bojkot dyplomatyczny igrzysk w Pekinie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×