Pekin 2022. Kanadyjki nie miały litości. To było rekordowe lanie

Kanadyjska reprezentacja kobiet w hokeju na lodzie zanotowała drugi dwucyfrowy wynik na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Tym razem zespół z Kraju Klonowego Liścia rozbił ekipę Finlandii 11:1.

Rafał Smoliński
Kanadyjki cieszą się z gola PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Kanadyjki cieszą się z gola
Aż trudno uwierzyć, że w sobotę na lodowisku w Pekinie zmierzyły się ekipy, które zajmują odpowiednio drugą i trzecią pozycje w światowym rankingu. Jednak drużyny z Europy ciągle sporo tracą do hokeistek z Kanady i USA. Przekonały się o tym Finki, które w starciu z reprezentantkami Kraju Klonowego Liścia straciły aż 11 goli.

Kanadyjki nie czekały i natychmiast ruszyły do ataku. Szybko poruszały się po lodzie i uzyskały przewagę. Wielkie strzelanie rozpoczęła, podobnie jak to miało miejsce ze Szwajcarkami (12:1), Sarah Fillier, która już w 61. sekundzie posłała krążek w samo okienko bramki. Wynik podwyższyła Sarah Nurse, która wykorzystała błąd defensywy rywalek. W 19. minucie pojawiła się nadzieja dla Finek, bowiem gola zdobyła Minnamari Tuominen. Jak się potem okazało, było to tylko honorowe trafienie.

W drugiej tercji na 3:1 podwyższyła Fillier. Potem bramki zdobyły Nurse, Laura Stacey oraz Brianne Jenner (dwa gole). Ta ostatnio skompletowała zresztą hat-tricka, trafiając jeszcze w trzeciej odsłonie. Druga część spotkania zakończyła się wynikiem 5:0 dla faworytek. W trzeciej tercji padły cztery gole dla Kanadyjek. Na liście strzelców znalazły się Nurse, Stacey, Jenner i Jamie Lee Rattray.

Kanada odniosła rekordowe zwycięstwo nad Finlandią w historii rywalizacji obu zespołów w igrzyskach olimpijskich (w 2006 roku było "tylko" 6:0). Dla Finek to zimny prysznic przed kolejnymi spotkaniami w grupie A, które zdecydują o rozstawieniu w ćwierćfinale. Kanadyjki natomiast pokazały, że chcą odzyskać olimpijskie złoto utracone w 2018 roku w Pjongczangu na rzecz USA.

Przypomnijmy, że pięć ekip rywalizujących w grupie A (Kanada, USA, Finlandia, Rosyjski Komitet Olimpijski i Szwajcaria) ma pewne miejsce w ćwierćfinale. Dołączą do nich trzy najlepsze drużyny z grupy B.