Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Gigantyczny skandal. "Igrzyska w dużej mierze zostały kupione".

Wszystko wyszło na jaw. Brytyjscy dziennikarze po latach opublikowali fragmenty wywiadu z australijskim działaczem, z których jasno wynika, że Sydney "kupiło" igrzyska olimpijskie w 2000 roku.

Rafał Szymański
Rafał Szymański
Sydney Harbour Bridge Getty Images / Nick Wilson/ALLSPORT / Sydney Harbour Bridge
MKOL przyznał Australii igrzyska olimpijskie w nie do końca jasnych okolicznościach. Przez dwie dekady sprawa była skutecznie zamiatana pod dywan, ale ostatnio pojawiły się przełomowe informacje.

Dziennikarze "The Guardian" dotarli do godzinnej rozmowy z Johnem Coatesem z 2008 roku, dopiero teraz fragmenty wywiadu zostały upublicznione. 71-latek ustępuje ze stanowiska przewodniczącego Australijskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jego zeznania były wstrząsające. Działacz powiedział otwarcie, że zaoferował pieniądze Charlesowi Mukorze z Kenii oraz Francisowi Nyangweso z Ugandy w zamian za ich głosy w 1993 roku. Mowa o kwocie rzędu 35 tysięcy dolarów.

ZOBACZ WIDEO: Myślisz, że masz zły dzień? To spróbuj przebić tego kolarza

Sześć lat później Coates - podobnie jak Nyangweso - został oczyszczony z zarzutów w specjalnym audycie przeprowadzonym przez Toma Sheridana. Mukora natomiast sam zrezygnował z członkostwa w MKOl.

Coates w wywiadzie wspomniał spotkanie z Afrykańczykami. - Po prostu podszedłem i powiedziałem: spójrz, jeśli zagłosujesz na nas, a my wygramy, to dostaniesz 50 tysięcy dolarów (wcześniej mówiono o 35 tysiącach) dla każdego z twoich dwóch narodowych Komitetów Olimpijskich, na przykład po 10 tysięcy rocznie przez pięć lat - powiedział.

- Potem wszystko zostało poddane audytowi. Jeden z nich skierował 10 tysięcy bezpośrednio na swoje konto bankowe. Było dochodzenie w tej sprawie, więc sugeruje się, że kupiliśmy igrzyska. Cóż, w dużej mierze to zrobiliśmy - wypalił Australijczyk.

Co ciekawe, Coates w kolejnych latach sprawował funkcję wiceprzewodniczącego MKOl. Teraz wyszło na jaw, że chwytał się nieczystych zagrywek przy wyborze gospodarza igrzysk olimpijskich w 2000 roku.

Czytaj także:
Polska wciąż naciska MKOl ws. Rosji. "Nie ma odwrotu"
Mistrz olimpijski z Rio zakończył karierę. Uroczyste pożegnanie na korcie

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
 • sondor Zgłoś komentarz
  Tak było jest i będzie, czyżby nie znacie takiego powiedzenia - pieniądz rządzi światem, no i oczywiście drugie powiedzenie - pieniądz nie śmierdzi. Ideowców można znaleść chyba
  Czytaj całość
  tylko w muzeach, a chyba mi przyznacie rację że przewodniczącego FIFA do ideowców zaliczyć nie można!!!
  • wwww123 Zgłoś komentarz
   Niebykurdewałe :D Ale dalej udajemy, że coca-cola nie kupiła igrzysk w 1996, Chińczycy dwóch imprez w Pekinie, putler igrzysk w Soczi i mistrzostw świata w piłce, Katar mistrzostw świata
   Czytaj całość
   w piłce, Ukraińscy oligarchowie Euro...?
   • yes Zgłoś komentarz
    "Gigantyczny skandal" - okazuje się, słowa/sformułowania "gigantyczny" użył tylko tytułowymyśliwacz. Redaktor nie odważył się...
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×