Rosjanie wrócą do rywalizacji? Zaskakujące słowa szefa MKOl

Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach opowiada się za powrotem rosyjskich sportowców na arenę międzynarodową. Działacz stawia tylko jeden warunek.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Thomas Bach PAP / Salvatore Di Nolfi / Na zdjęciu: Thomas Bach
Thomas Bach, prezydent MKOl, niespodziewanie zmienił swoje stanowisko ws. sankcji nałożonych przez federacje sportowe na reprezentantów Rosji. Niemiecki działacz w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera" wezwał do zniesienia zakazu dla Rosjan.

- Rosyjscy zawodnicy, którzy nie popierają wojny wywołanej przez reżim Putina w Ukrainie, mogą powrócić do rywalizacji na arenie międzynarodowej - zapowiedział 68-letni Bach.

Szef MKOl-u podkreślił, że świat sportu musi zacząć myśleć o przyszłości. - Żeby to było jasne, niekoniecznie chodzi mi o odzyskanie Rosji. Tej wojny nie rozpoczęli przecież rosyjscy sportowcy. Ci, którzy wyraźnie zdystansują się od wojny, powinni jednak brać udział w międzynarodowych zawodach pod neutralną flagą - dodał.

Bach nie zdradził tylko, jak przebiegałby proces weryfikacji i w jaki sposób zainteresowani sportowcy z Rosji mieliby wyrazić swój sprzeciw wobec inwazji zbrojnej prowadzonej przez ich kraj.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: "będę tęsknić". Kto tak powiedział do Federera?

Jeszcze na początku sierpnia MKOl był za utrzymaniem sankcji. - To nie jest dobry czas na zmianę rekomendacji czy stanowiska. Nadal więc nie zalecamy zapraszania rosyjskich lub białoruskich sportowców do udziału w zawodach - mówił mistrz olimpijski z 1976 r. w szermierce (więcej TUTAJ).

Zobacz:
Prezydent MKOl nagrodzony

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×