Prezydent MKOl nagrodzony

Thomas Bach – Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – otrzymał Nagrodę Specjalną Forum Ekonomicznego w Karpaczu za 2022 rok. Taką decyzję podjęła Rada Programowa tego wydarzenia.


PC
Materiał Partnera Materiały prasowe / Materiał Partnera

Nagrodę Thomasowi Bachowi wręczył Premier Mateusz Morawiecki.
 

– Thomas Bach to niezwykle charyzmatyczna osobowość, człowiek zaangażowany w budowę wspólnoty i pokoju na świecie, podejmuje indywidualne i zespołowe działania na rzecz wsparcia zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, orędownik wychowania poprzez sport, promotor Polski i Polaków w Międzynarodowym Ruchu Olimpijskim – tak swoją decyzję uzasadniła Rada Forum Ekonomicznego w Karpaczu, nazywanego polskim Davos.


Thomas Bach odebrał Nagrodę Specjalną za 2022 rok podczas uroczystej gali w Karpaczu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele polskiego rządu oraz goście, uczestnicy forum z całego świata. MKOl reprezentował słynny tyczkarz Sergiej Bubka – Członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a PKOl Prezes Andrzej Kraśnicki. Thomas Bach odbierając nagrodę podkreślił, że stanowi ona dla niego wielkie zobowiązanie do dalszej, nieustannej pracy na rzecz budowania pokoju poprzez sport.


– Jestem niezwykle zaszczycony i wzruszony. Dziękuję Radzie Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu za to wyróżnienie i docenienie ogromnej pracy, jaką MKOl wkłada w budowanie wspólnoty wartości pomiędzy narodami oraz integrowanie społeczeństw wokół sportu. Jestem dumny, że odbieram tę nagrodę w Polsce, z którą łączą mnie szczególne więzi oraz przyjaźń, wspólne cele i zadania, które realizuję z Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzejem Kraśnickim. Ma on szczególne miejsce w polskim i światowym Ruchu Olimpijskim – podkreślił Thomas Bach.


Igrzyska w nadzwyczajnych okolicznościach


Thomas Bach to złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w drużynowym turnieju florecistów. Z wykształcenia jest prawnikiem. Stoi na czele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego od 2013 roku. W ubiegłym roku rozpoczął kolejną kadencję, która potrwa do 2025 roku. Przywództwo Thomasa Bacha przypada w niezwykle trudnym czasie dla Światowego Ruchu Olimpijskiego. W ostatnich dwóch latach globalna pandemia sparaliżowała wiele dziedzin życia – także sport. Po raz pierwszy w historii przełożona została letnia edycja Igrzysk Olimpijskich – dotąd odwoływano je w 1916, 1940 i 1944 r. z powodu wojen światowych. Thomas Bach wykonał wielką pracę – także dyplomatyczną – by ostatnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio i Pekinie odbyły się na wysokim, ale bezpiecznym dla wszystkich uczestników poziomie. Podejmował niezwykle trudne decyzje organizacyjne, kierując się przede wszystkim bezpieczeństwem wszystkich uczestników igrzysk, a jednocześnie potrzebami sportowców, którzy przez lata przygotowywali się do startu w najważniejszej, sportowej imprezie świata. Dzięki takiej postawie udało się zorganizować bezpieczne igrzyska w Tokio i Pekinie oraz spełnić oczekiwania zawodników, przestrzegając przy tym obowiązujących, ustalonych z krajami-gospodarzami reguł. Thomas Bach wziął na siebie to odpowiedzialne zadanie jakim jest organizacja olimpijskich wydarzeń i prowadzenie Ruchu Olimpijskiego w nadzwyczajnych, kryzysowych okolicznościach.


– Prezydent MKOl Thomas Bach – w nowej sytuacji społeczno-politycznej, realizuje wiele trudnych wyzwań w zakresie funkcjonowania światowego i europejskiego sportu, szerzy i wprowadza w czyn ideę solidarności olimpijskiej, jest przyjacielem Polski, promuje Polaków na ważne stanowiska w światowym sporcie, podejmuje istotne – indywidualne i zespołowe działania – na rzecz wsparcia dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy – powiedział podczas uroczystości Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


Wsparcie dla ukraińskich sportowców


Thomas Bach nie był i nie jest obojętny w sprawie zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Tuż po tym, gdy pierwsze rakiety spadły na Kijów reakcja MKOl była silna i natychmiastowa, a stanowisko jednoznaczne: MKOl – jako jedna z pierwszych międzynarodowych organizacji – potępił naruszenie rozejmu olimpijskiego, łamanie olimpijskich wartości oraz rosyjską agresję na niepodległy kraj. Następnie wezwał Międzynarodowe Federacje Sportowe do zakazywania startów rosyjskim i białoruskim sportowcom i nieorganizowania imprez w tych krajach. Zakazał wyświetlania symboli narodowych Rosji i Białorusi, po raz pierwszy w historii cofnął olimpijskie odznaczenia przyznane Prezydentowi i Wicepremierowi Federacji Rosyjskiej.


Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego od początku wojny w Ukrainie wspiera ukraińskich sportowców. Już w lutym założony został specjalny fundusz – tylko z wkładu MKOl – z którego środki są przeznaczone na wsparcie zawodników z Ukrainy. Wielu z nich wraz z trenerami przebywa w różnych częściach świata i korzysta ze wsparcia MKOl. W ramach programu Solidarności Olimpijskiej – za pośrednictwem Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich – Polski Komitet Olimpijski otrzymał środki finansowe na wsparcie ukraińskich sportowców przebywających w Polsce.


Podczas ostatniej, lipcowej wizyty w Kijowie i spotkania z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Prezydent Bach zapowiedział potrojenie pomocy finansowej dla ukraińskich sportowców, aby mogli – jak podkreślił – „Podnieść wysoko swoją flagę podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026”. Szef MKOl zapowiedział, że podobnie jak w Afganistanie prowadzona będzie przez MKOl pomoc humanitarna. Zapewnił, że chce okazać solidarność, w szczególności z Ukraińską Wspólnotą Olimpijską oraz pokazać sportowcom i trenerom, że nie są sami i że światowy Ruch Olimpijski stoi po ich stronie.


Będąc w Kijowie Thomas Bach przekazał sportowcom następujące przesłanie: „Chcemy pokazać solidarność Ruchu Olimpijskiego z naszymi przyjaciółmi w Ukraińskiej Wspólnocie Olimpijskiej, ponieważ wiemy, że przeżywacie bardzo trudne chwile. Chcemy nie tylko wam powiedzieć, chcemy wam pokazać i uspokoić, że nigdy nie będziecie sami we Wspólnocie Olimpijskiej. Jesteśmy z wami sercem, myślami każdego dnia i chcemy wspierać was w realizacji olimpijskich marzeń.”


Thomas Bach ma jednoznaczne przesłanie dla światowych przywódców politycznych świata, które przekazał już podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie: „Give Peace a Chance – Dajmy Szansę Pokojowi.” Pokój to bowiem jedna z nadrzędnych wartości, jakimi kieruje się Ruch Olimpijski.

Materiał Partnera Materiał Partnera

Przyjaciel Polski i Polskiego Komitetu Olimpijskiego


Thomas Bach podczas swojej dotychczasowej kadencji wielokrotnie odwiedzał Polskę podkreślając przy tym szczególne więzi z Polskim Komitetem Olimpijskim. Pomimo wielu obowiązków uczestniczył w obchodach 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego – niezwykle ważnym święcie dla polskiego Ruchu Olimpijskiego. Uczestniczył w uroczystościach pożegnalnych śp. Piotra Nurowskiego oraz śp. Ireny Szewińskiej. Wielokrotnie spotykał się z dziećmi i młodzieżą z polskich szkół w Centrum Olimpijskim w Warszawie, promując przy tym olimpijskie wartości i wychowawczą rolę sportu.


Thomas Bach, poprzez liczne programy Solidarności Olimpijskiej, wspiera Polski Komitet Olimpijski w realizowaniu olimpijskiej misji i statutowej działalności PKOl. Z jego inicjatywy MKOl udzielił finansowego wsparcia na odrestaurowanie Klubu Olimpijczyka w Centrum Olimpijskim w Warszawie oraz projekt Olimpijskiego Parku Ochrony Klimatu. Zaprosił – na koszt MKOl – młodzież i dzieci szkół im. Polskich Olimpijczyków do odwiedzenia Muzeum Olimpijskiego w Lozannie.


Niezależnie od indywidualnych inicjatyw Thomasa Bacha kierowany przez niego MKOl wspiera finansowo – poprzez program sponsoringowy – działalność Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który jako jeden z nielicznych na świecie nie jest finansowany z budżetu państwa.


Thomas Bach ceni też wiedzę, kompetencje i doświadczenie Polaków promując ich w wyborze na najważniejsze stanowiska w światowym sporcie. Przykładem jest Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki w latach 2015-2019, który obecnie jest Prezydentem Światowej Agencji Antydopingowej (World Anti-Doping Agency – WADA), Maja Włoszczowska – członkini Komisji Zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, co jest równoznaczne z członkostwem w MKOl, czy Andrzej Kraśnicki – członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC), Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (The Association of National Olympic Committees – ANOC), Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej.


Prezydent Bach za swoją działalność, zaangażowanie w polskie sprawy, olbrzymi wkład w krzewienie idei olimpijskiej oraz we współpracę i dobre relacje Polski z innymi państwami i narodami otrzymał od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Thomas Bach jest także doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.


Promotor ekologii i ochrony klimatu


Thomas Bach jest promotorem wzmocnienia roli sportu, jako ważnego czynnika umożliwiającego realizację celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. MKOl włącza się w działania służące rozwiązaniu globalnego kryzysu klimatycznego. Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził ambitny plan wdrożenia redukcji emisji dwutlenku węgla przez MKOl o 30 procent do 2024 roku i o 50 procent do 2030 roku. Igrzyska muszą być organizowane tak, by skutecznie walczyć ze zmianami klimatycznymi. MKOl – z inicjatywy Thomasa Bacha – współpracuje też z ONZ, aby zasadzić las olimpijski w Afryce Subsaharyjskiej.


Forum Ekonomiczne – polskie Davos


Organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich Forum Ekonomiczne jest największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej oraz platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii liderów. Od lat padają tam ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media oraz omawiane przez środowiska eksperckie. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Podczas każdej edycji Rada Programowa przyznaje nagrody Forum.


Od 1999 roku tytuł Człowieka Roku Forum Ekonomicznego otrzymało wiele znamienitych postaci Polski, Europy i świata – między innymi: Jan Paweł II, Vaclav Havel, Valdas Adamkus, Wiktor Juszczenko oraz premierzy i prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Jerzy Buzek, Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki.


Nagrodą Specjalną otrzymali między innymi: Swietłana Cichanouska, prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili, Grupa LUXMED – Główny Partner Medyczny PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, czy społeczeństwo Ukraińskiego Majdanu. W tym roku – po raz pierwszy w historii Forum Ekonomicznego – wyróżniony został przedstawiciel światowego sportu – Prezydent MKOl Thomas Bach.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×