MKOl podjął ważną decyzję ws. Rosjan. Zawieszenie

Zdaniem MKOl Rosja naruszyła przepisy Karty Olimpijskiej, przez co została zawieszona. Mimo że to mocny cios w stronę kraju, który zaatakował Ukrainę, to w przyszłości decyzja może zostać zmieniona.

Jakub Fordon
Jakub Fordon
rosyjska flaga Materiały prasowe / Pixabay / Na zdjęciu: rosyjska flaga
Po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę MKOl wykluczył pierwszy z wymienionych krajów z międzynarodowych zawodów sportowych. Jednak nieco rok po wybuchu wojny ich stanowisko drastycznie się zmieniło.

Federacje były zachęcane, by dopuszczały do rywalizacji sportowców z Rosji. Oczywiście pod pewnymi warunkami, które panują w niektórych sportach. Mowa o startach pod neutralną flagą, a co za tym idzie wykluczenie ze zmagań drużynowych i zakazie wspierania agresji na Ukrainę.

Teraz jednak MKOl podjął decyzję o zawieszeniu do odwołania Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Wszystko przez decyzję Rosjan z 5 października bieżącego roku.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Polka zrobiła furorę w Monachium. Co za pokaz!

- Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął w czwartek w Bombaju decyzję o zawieszeniu w prawach członkowskich Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego za naruszenie przez niego przepisów Karty Olimpijskiej - oznajmił rzecznik prasowy MKOl Mark Adams.

Rosjanie włączyli do swojego komitetu organizacje sportowe z Ukrainy, które znajdują się pod ich okupacją. Dokładnie chodzi o Donieck, Chersoń, Ługańsk i Zaporoże.

Co ważne, MKOl zastrzegł sobie prawo do zmiany decyzji, bo sytuacja jest rozwojowa. Co więcej, wciąż mogą decydować o występach poszczególnych zawodników z Rosji pod neutralną flagą w przypadku najważniejszych imprez, czyli letnich i zimowych igrzysk olimpijskich.

Przeczytaj także:
Polska zbojkotuje igrzyska? Jest decyzja rządu

Czy Rosja powinna zostać dopuszczona do igrzysk olimpijskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×