Jest już niemal pewny, co teraz "odstawi" PiS

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił we wtorek Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W ironiczny sposób podsumował to Szymon Ziółkowski, mistrz olimpijski z Sydney i były poseł Platformy Obywatelskiej.

Michał Fabian
Michał Fabian
Mariusz Kamiński odjeżdżający sprzed zakładu karnego w Radomiu, na małym zdjęciu: Szymon Ziółkowski PAP / PIOTR POLAK / Anna Klepaczko/WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Mariusz Kamiński odjeżdżający sprzed zakładu karnego w Radomiu, na małym zdjęciu: Szymon Ziółkowski
- Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie są ułaskawieni. Z całą mocą. Apeluję o natychmiastowe procedowanie sprawy dalej - o natychmiastowe wykonanie postanowienia prezydenta i natychmiastowego uwolnienie panów, zwłaszcza Mariusza Kamińskiego z uwagi na jego zdrowia - ogłosił we wtorek (23.01.) Andrzej Duda.

Prezydent RP ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Przypomnijmy: 20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał polityków Prawa i Sprawiedliwości na dwa lata pozbawienia wolności za nadużycia w trakcie działań operacyjnych przy tzw. aferze gruntowej w 2007 roku. 9 stycznia 2024 r. Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani w Pałacu Prezydenckim.

Przez ostatnie dwa tygodnie przebywali w więzieniu - Kamiński w Radomiu, zaś Wąsik w Przytułach Starych. Po decyzji prezydenta Dudy opuścili we wtorkowy wieczór zakłady karne. Zostali powitani przez polityków PiS, a także zwolenników tej partii. Ci ostatni prowadzili regularne protesty i manifestacje przeciwko ograniczeniu wolności obu polityków.

ZOBACZ WIDEO: Nokaut roku. Obrazki z Polski były pokazywane na całym świecie

W ironiczny sposób sytuację podsumował Szymon Ziółkowski, mistrz olimpijski i mistrz świata w rzucie młotem. Były poseł na Sejm (w latach 2015-19) z ramienia Platformy Obywatelskiej wbił szpilę Prawu i Sprawiedliwości.

"No dobra. Koniec okupacji TVP. Kamiński z Wąsikiem na wolności. To czym teraz wyprowadzi PiS ludzi na ulice? Obstawiam: w czwartek zadyma z próbą wejścia w/w na obrady Sejmu" - napisał Ziółkowski na portalu X (wpis publikujemy poniżej).

Były lekkoatleta nawiązał w ten sposób do sporu prawnego, który toczy się ws. Kamińskiego i Wąsika. Po tym, jak zostali oni prawomocnie skazani, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygasił ich mandaty poselskie. Zdaniem prawników ułaskawienie prezydenta RP niczego w tej kwestii nie zmienia.

Można się jednak spodziewać, że obaj politycy będą próbowali wrócić do poselskich ław. Wąsik sam to zresztą zapowiedział. - Stoję na stanowisku, że jestem posłem - powiedział w rozmowie z Telewizją Republika.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w czwartek, 25 stycznia.

Czytaj także: Gortat zabrał głos w sprawie Wąsika i Kamińskiego Czytaj także: Minister przypomniał stare nagranie. Wbił szpilę Kamińskiemu

Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×