Gigantyczna operacja WADA. Witold Bańka: Szokujące rezultaty

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  Mike Egerton/PA Images / Na zdjęciu: Witold Bańka
Getty Images / Mike Egerton/PA Images / Na zdjęciu: Witold Bańka
zdjęcie autora artykułu

Szef Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka podczas sympozjum w Lozannie mówił o sukcesach organizacji. Jednym z nich była gigantyczna operacja, w ramach której skonfiskowano m.in. 288 mln dawek sterydów anabolicznych.

W tym artykule dowiesz się o:

Co roku Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) organizuje w Lozannie sympozjum. W tym roku jest one połączone z obchodami 25-lecia tej organizacji, która stoi na straży przestrzegania zasad antydopingowych w sporcie.

Podczas jednej z sesji omówiono wyniki europejskiego projektu WADA. Jej szef - Witold Bańka - nazwał go "gigantyczną operacją". Te słowa nie są przesadą, bo wszystko zakończyło się dużym sukcesem. W ramach projektu współpracowały ze sobą krajowe organizacje antydopingowe oraz organy ścigania w 48 państwach.

Efektami Bańka pochwalił się w serwisie X. "Szokujące rezultaty doskonałej współpracy zainicjowanej przez WADA ze służbami. 288 milionów dawek sterydów anabolicznych skonfiskowanych! 14457 kg sterydów przejętych!" - napisał.

ZOBACZ WIDEO: Karetka na boisku, a piłkarze... dalej grali. Kuriozalne sceny na meczu

Dodał, że przeprowadzono 67 wspólnych operacji WADA z Narodowymi Agencjami Antydopingowymi, Europolem, Interpolem i służbami europejskich państw. Najwięcej operacji przeprowadzonych zostało w Polsce.

Wyliczył, że na liście "klientów" są także sportowcy. Zapewnił, że śledztwa trwają, a sprawa jest rozwojowa.

- WADA jest zachwycona wynikami europejskiego projektu, które mówią same za siebie. Chciałbym pochwalić naszych partnerów w Unii Europejskiej i Europolu za ich wsparcie i wiarę w ten projekt. Ta niesamowita inicjatywa pokazała, co jest możliwe, gdy organy ścigania i organizacje antydopingowe łączą siły, aby chronić czysty sport - powiedział Bańka.

- Łącząc uprawnienia organów ścigania w zakresie aresztowań i konfiskat ze specjalistyczną wiedzą organizacji antydopingowych, osiągnęliśmy bezprecedensowe wyniki. Można śmiało powiedzieć, że gangi przestępcze zajmujące się handlem środkami dopingującymi oraz ich klienci chcący oszukać system czują nasz oddech - dodał.

Czytaj także: Liga Mistrzów: wielkie wyzwania Polaków! Znamy pary ćwierćfinałowe Szok! Z I ligi do kadry w niecały rok. "Nagroda i sygnał dla reszty"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty