Zapaśnicze ME: Piąte miejsce Andrzeja Debernego

Andrzej Deberny (AKS Piotrków Trybunalski) zajął w Baku piąte miejsce w zapaśniczych mistrzostw Europy w stylu klasycznym w kategorii 96 kg. To najwyższa lokata reprezentanta Polski w tych zawodach.

W tym artykule dowiesz się o:

Deberny w pojedynku o brązowy medal przegrał w rundach 0:2 (0:1, 0:1) z Gruzinem Soso Żabidze.

Wcześniej Polak wygrał w rundach 2:0 (4:0, 4:0) z Rumunem Alinem Alexucem Ciurariu oraz Grekiem Theodorosem Tounousidisem 2:1 (2:0, 0:1, 1:0). W półfinale nie sprostał broniącemu tytułu Rosjaninowi Asłanbekowi Chusztowowi, który ponownie stanął na najwyższym stopniu podium. Deberny nie zdobył w żadnej rundzie punktu technicznego i przegrał 0:2 (0:5, 0:2).

Drugi z Polaków, który wystąpił w ostatnim dniu ME, Damian Janikowski (Śląsk Wrocław) był w kategorii 84 kg trzynasty.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęła Rosja: dwa złote, dwa srebrne i brązowy, przed Azerbejdżanem 2-1-0 i Turcją 2-0-1. Medale zdobyli zapaśnicy z 14 krajów.

Polska z dorobkiem ośmiu punktów zajęła 18. miejsce w klasyfikacji punktowej. Największym dorobkiem mogą pochwalić się zapaśnicy Rosji - 52.

Baku było przez tydzień stolicą europejskich zapasów. Przed klasykami walczyli wolniacy oraz kobiety. Honor tej dyscypliny w Polsce uratowały panie, zdobywając dwa brązowe medale: Iwona Matkowska (Agros Żary) - 48 kg i Agata Pietrzyk (LUKS Kraśnik) - 55. Na najniższym stopniu podium stanął też Adam Sobieraj (WKS Grunwald Poznań) w kategorii 66 kg. To pierwszy medal Polaka ME w stylu wolnym od 2006 roku.

W dotychczasowych startach polscy zapaśnicy i zapaśniczki zdobyli 159 medali: 32 złote, 48 srebrnych