KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Równouprawnienie dotarło do sportu. Panie sprawdzają się w "męskich" dyscyplinach?

Na sportowej mapie świata pojawia się coraz więcej dyscyplin, w których swoich sił próbują panie. Wszelkiego rodzaju sporty walki, rugby czy skoki narciarskie to już nie tylko domena mężczyzn.

Dawid Góra
Dawid Góra

Choć nie ma wątpliwości, że w "męskich" dyscyplinach sportu, rywalizacja kobiet nie zyskuje wielkiej popularności u kibiców, to panie wyraźnie radzą sobie coraz lepiej. Najlepszym przykładem jest znakomita postawa Joanny Jędrzejczyk w MMA. Zawodniczka podczas walk nie pielęgnuje w panach odwiecznego obrazu delikatnej kobiety pozbawionej genu przemocy, jednak narodową dumę po kolejnych spektakularnych zwycięstwach wzbudza tak samo skutecznie, jak mężczyźni.

Jednak nie tylko sporty polegające na obijaniu facjat rywali uważa się za typowo męskie. Ponad 10 lat temu Polki zaczęły rywalizować w rugby, a od niedawna również w skokach narciarskich. Szczególnie w tej ostatniej dyscyplinie, udział kobiet wydawał się mało prawdopodobny. Tymczasem, panie mają już swój własny Puchar Świata, stworzono nawet rywalizacją w drużynach mieszanych. Także w Polsce nie brakuje entuzjastek skoków narciarskich. Polską kadrę tworzą Joanna Szwab, Magdalena Pałasz oraz Kinga Rajda.
Kobiety skaczą na nartach Wprowadzenie mieszanych drużyn w skokach narciarskich w 2012 roku budziło kontrowersje. Wątpliwości co do zasadności tego typu rywalizacji miał choćby Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. - Poziom Austriaczek odpowiada mniej więcej poziomowi naszych średnich skoczków. Jednak nasze panie odbiegają znacząco od poziomu światowego. Ponadto, kibice chcą, żeby na skoczniach była walka między startującymi. Tymczasem na Wielkiej Krokwi może być tak, że mężczyzna skoczy 130 metrów, a kobieta tylko 70. Ponadto, taka sytuacja może być przyczyną manewrowania belką startową. Kiedy specjalnie dla pań rozbieg będzie wydłużony, kobiety zaczną wygrywać z mężczyznami. To by było wypaczenie wyniku - mówił trzy lata temu prezes.
Sarah Hendrickson Sarah Hendrickson
- Na pewno będą kraje opowiadające się za tą koncepcją i jej przeciwne. Nie każde państwo dysponuje zawodniczkami skaczącymi na naprawdę dobrym poziomie. Trudno mi opowiedzieć się po którejś ze stron, ale jestem pewny, że musimy trochę poczekać, żeby dojść do jakichkolwiek wniosków. Wstępnie, mogę jedynie powiedzieć, że według mnie nie jest to zły pomysł - komentował z kolei Piotr Fijas, były reprezentant Polski, trzykrotny olimpijczyk.

Choć pomysł kobiet w skokach przyjął się, a zmagania drużyn mieszanych wprowadzono do mistrzostw świata, wciąż zainteresowanie kibiców wędruje zdecydowanie w stronę panów. Zapewne na rzetelną ocenę zmian i popularności skoczkiń trzeba jednak poczekać jeszcze kilka lat.

Psychika mocną stroną pań

Aleksandra Adamiec, psycholog sportu współpracujący m.in. z polską kadrą w biegach narciarskich przyznaje, że coraz więcej kobiet decyduje się na profesjonalne uprawianie sportu. - Kobieca psychika, tak samo jak i męska, jest przygotowana do uprawiania sportów uznawanych przez nasze społeczeństwo za typowo męskie. Przede wszystkim z tego względu, że jak wskazują badania - nie ma istotnych różnic pomiędzy płciami w zakresie naszego funkcjonowania psychologicznego. Wszystkie różnice, które tak chętnie podkreślamy i wynikające stąd wątpliwości czy kobiety mogą uczestniczyć w sportach uważanych za domenę mężczyzn, są wynikiem głęboko zakorzenionych stereotypów dotyczących płci w ogóle. Możemy uznawać prawo kobiet do "męskich" zachowań, jednak sam fakt, że wykazujemy zdziwienie wobec kobiety uprawiającej np. sztuki walki czy podnoszenie ciężarów, jest potwierdzeniem tych słów - zaznacza specjalistka.

Psycholog dodaje, że przygotowanie mentalne dopasowuje się przede wszystkim do osoby - jej indywidualnych umiejętności i predyspozycji oraz do dyscypliny sportu, którą uprawia. - W sporcie powinniśmy mówić o różnicach indywidualnych pomiędzy poszczególnymi jednostkami, a nie pomiędzy płciami. Kobiety, choć fizycznie rzeczywiście mogą być słabsze od mężczyzn, potrafią też z nimi rywalizować na wielu polach - kończy Adamiec.

#dziejesiewsporcie: Następca Mączyńskiego zaskoczył w debiucie
Źródło: sport.wp.pl
Czy kobiety powinny rywalizować w takich sportach, jak MMA, rugby, skoki narciarskie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (19)
 • MichalInator Zgłoś komentarz
  To nie równouprawnienie, to stworzenie ligi kobiecej.
  • Nielubie Fejsa Zgłoś komentarz
   Rownouprawnienie w sporcie nastanie, jak nie bedzie podzialu na mezczyzn i kobiety. np jedna lista startowa wimbledonu. Wowczas nawet uznam transwestytow po zmianie plci, za legalnie
   Czytaj całość
   startujacych. Nie beda draznili mnie wowczas swoimi paradami rownosci, bo bedzie rowno - czyz nie? Tylko czy tego wlasnie chca kobiety?
   • Pan wszystkich Panów Zgłoś komentarz
    Dzisiaj kobitka moderatorem? Odezwać się nie można.
    • Psikuta Zgłoś komentarz
     Jakie wyniki osiągają kobiety walcząc ramię w ramię z mężczyznami doskonale widać to na przykładzie Moto3. Kicha, żadnej progresji wyników i brak tzw. jaj. Jaki więc jest sens
     Czytaj całość
     uczestniczenia pań w takich sportach.
     • Puławiak Zgłoś komentarz
      Jak to mówi mój znajomy równouprawnienie nie dotarło jeszcze do jego zakładu pracy. Na jego dziale nie ma ani jednej kobiety - nie dlatego, że ktoś im tego zabrania :) Gdy trzeba w
      Czytaj całość
      szybkim tempie rzucać 40-50 kg skrzyniami lub workami przez dobre 8 godzin to różnice między płcią piękną a brzydką są jednak widoczne :) Po prostu w pewnych sprawach mężczyźni sprawdzają się lepiej niż kobiety co nie znaczy, że kobiety nie mają swoich atutów. Mają, dlatego powinny je eksponować i być z nich dumne. Są jednak kobiety (niewielki procent), które uważają, że kobiecość to coś wstrętnego, coś czego trzeba się pozbyć. Kobiecość jest piękna i zawsze będzie działać na mężczyzn jak magnes. Pozdrawiam wszystkie panie, które swoją kobiecość traktują jako zaletę a nie wadę.
      • spoko22 Zgłoś komentarz
       To bardzo pięknie, że równouprawnienie dotarło do sportu. To może już czas, żeby równouprawnienie dotarło również do poziomu sportowego? Bo ogólnie na kobiecy sport nie da się
       Czytaj całość
       patrzeć.
       • Bigos Zgłoś komentarz
        Trochę kicha dla Najmana bo by oklep od kobiet dostawał :D
        • spychała Zgłoś komentarz
         To dobrze w sporcie kazdy ma prawo do rywalizacji
         • Maciej Maciejewski Zgłoś komentarz
          Pójdźmy dalej. Niech Panie rywalizują razem z Panami na jednym parkiecie, w jednej klatce, na jednej skoczni w tych samych zawodach. Myślę, że kobiety bez problemu wygrywałyby mecze, np.
          Czytaj całość
          piłki ręcznej rywalizując z mężczyznami, a jak każdy wie, to właśnie kobiety dalej skaczą na nartach. To pewnie nie przejdzie, bo tchórzliwi mężczyźni bali by się o swoją pozycję w sporcie. Przecież już teraz to kobiety przyciągają na stadiony więcej kibiców, niezależnie od dyscypliny, przykładem jest piłka nożna. Równouprawnienie jest wspaniałe, jednak jak już równać, to konkretnie, pozdrawiam.
          • GreatDeath Zgłoś komentarz
           Skoki kobiet i hokej kobiet są na tak żałosnym poziomie że ciekawiej ogląda się rywalizację juniorów z roczników '01 w dół
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×