KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Po I Młodzieżowej Gali Sportu w Gdańsku

W Gdańsku odbyła się I Młodzieżowa Gala Sportu. Zostali na niej uhonorowani zawodniczki i zawodnicy młodzieżowi, reprezentujący w ubiegłym roku kluby z Grodu Neptuna. Nagrody odbierali oni z rąk Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Młodzi gdańscy sportowcy zdobywają medale zarówno w kraju, jak i za granicą. W związku z tym powstała inicjatywa zorganizowania w Dworze Artusa I Młodzieżowej Galii Sportu. Gospodarzem uroczystości był Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz, a gośćmi byli między innymi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Pomaska, przewodniczący Komisji Kultury i Sportu Rady Miasta Gdańska Marek Bumblis, przewodniczący Gdańskiej Rady Sportu, prof. Wojciech Przybylski, dyrektor Biura Prezydenta Gdańska do spraw sportu Andrzej Trojanowski oraz przede wszystkim nagrodzeni liczni trenerzy i sportowcy.

Głos zabrał prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - Do tej pory gala dla dzieci i młodzieży odbywała się razem z seniorami, jednak doszliśmy do wniosku że trzeba szczególnie wyróżnić młodzież. Gala ta odbywa się w lutym, gdyż czekamy na klasyfikację miast. Miarą oceny sukcesu jest klasyfikacja ogólnokrajowa, gdzie 2500 gmin w Polsce jest ocenianych w różnych konkurencjach sportowych - powiedział prezydent.

Gdańsk zajął siódme miejsce w tej klasyfikacji. - Mamy nadzieję, że w przyszłości wynik będziemy poprawiali i pięli się ku górze. Najlepszym gdańskim klubem sportowym został uznany AZS AWFiS, który zajął piąte miejsce w skali kraju jako klub sportowy. Drugim klubem, który zdobył najwięcej punktów jest SGKS Wybrzeże Gdańsk, a trzecim MKS Gdańsk. Wśród sukcesów warto przypomnieć medale Mistrzostw Świata Karoliny Urbańskiej w pływaniu, Katarzyny Furmaniak w judo i Pawła Ochmańskiego oraz Justyny Januszewska we florecie - wymienił Adamowicz.

Paweł Adamowicz docenia sport młodzieżowy. - Sport młodzieżowy jest podstawą sportu, bo im więcej młodzieży ćwiczy, tym większa jest baza olimpijska. Staramy się rozbudowywać tą bazę, aby dzieci mogły trenować różne dyscypliny sportowe. Budujemy boiska przyszkolne, Orliki, boiska w ramach Euro 2012, sale gimnastyczne przy szkołach. Nawet najlepsze boiska, sale i hale nigdy nie zastąpią entuzjazmu młodych sportowców. Mam wielkie uznanie dla sportowców, rodziców, trenerów, działaczy klubowych stwarzających warunki do uprawiania sportu - dodał prezydent Gdańska.

Skąd pomysł na organizację gali? Pomysł padł od momentu, gdy zaczęliśmy organizować Gdańską Galę Sportu. Nagradzaliśmy najlepszych zawodników, najlepszych trenerów. Pomyśleliśmy o trenerach młodzieżowych. Wręczaliśmy im nagrody, jednak doszliśmy do wniosku że trzeba też honorować młodych sportowców. Porównywanie poszczególnych dyscyplin, to rzecz względna. System sportu młodzieżowego tworzy klasyfikację w pojedynczych dyscyplinach, klasyfikację gmin, najlepszych klubów. To daje podwaliny do oceny występu gdańskich zespołów i zawodników - powiedział portalowi SportoweFakty.pl Andrzej Trojanowski.

Podczas gali wręczono puchary prezesom, a także nagrody i wyróżnienia trenerom oraz kilkuset osobowej grupie zawodniczek i zawodników gdańskich klubów szkolących młodzież.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×