World Baseball Classic: Obrońcy tytułu zaczęli od zwycięstwa

W ciągu pierwszego dnia World Baseball Classic dwa mecze rozegrały drużyny z grupy pierwszej, w której znajdują się cztery kraje azjatyckie. Zwycięstwa odnieśli obrońcy tytułu z Japonii oraz mistrzowie olimpijscy z Pekinu, Koreańczycy.

W meczu otwarcia obrońcy tytułu sprzed trzech lat, Japończycy nie mieli problemów z pokonaniem swoich zamorskich sąsiadów z Chin i wygrali poprzez shoutout 4:0. Dwa punkty zdobyte przez Japonię padły po błędzie w defensywie ich rywali, a kolejne dwa zdobył Shuichi Murata. Żaden z graczy występujących w MLB nie zaliczył w tym meczu żadnego odbicia, ale można było obejrzeć kilka spektakularnych zagrań w obronie Ichiro Suzuki, występującego na co dzień w Seattle Mariners. Cztery perfekcyjne inningi bez oddania odbicia rozegrał Yu Darvish, miotacz gospodarzy. W drugim meczu grupy A reprezentacja Korei Płd. nie dała szans graczem Chińskiego Tajpej i rozgromiła ich 9:0. Grand Slama już w pierwszym in. zdobył Jin Lee, a 2 RBI w szóstej zmianie dorzucił Keun-Woo Jeong. Zawodnicy Tajpej w całym meczu zdołali odbić piłkę pięć razy, ale nie udało im się osiągnąć bazy domowej.

Rywalizacja grupowa obowiązująca w World Baseball Classic zbliżona jest do systemu każdy z każdym, ale istnieje małe prawdopodobieństwa, że dwie drużyny mogą ze sobą nie zagrać. 16 zespołów podzielonych jest na cztery grupy rywalizujące w Tokio (grupa A), Mexico City (grupa B), Toronto (grupa C) oraz San Juan (grupa D). Drużyny w dwóch pierwszych meczach grupowych są ustalone wcześniej. W meczu trzecim grają ze sobą przegrani z dwóch poprzednich meczy a w meczu czwartym ich zwycięzcy. W 5. spotkaniu grają ze sobą zwycięzca meczu trzeciego z przegranym meczu czwartego, a w ostatnim zwycięzcy meczu czwartego i piątego. Do rundy drugiej awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy.

Wyniki:

Japonia - Chiny 4:0

Korea Płd. - Chińskie Tajpej 9:0

Grupa A

1. Korea Płd. 9:0 3 pkt

2. Japonia 4:0 3

3. Chiny 0:4 0

4. Chińskie Tajpej 0:9 0

Grupa B

1. Kuba

2. Australia

3. Meksyk

4. RPA

Grupa C

1. USA

2. Kanada

3. Wenezuela

4. Włochy

Grupa D

1. Dominikana

2. Panama

3. Puerto Rico

4. Holandia

Źródło artykułu: