World Baseball Classic: Wysokie zwycięstwa USA i Australii

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Tym razem Amerykanie poradzili sobie z rywalem z grupy bez żadnych problemów i pokonali Wenezuelę 15:6. Największą niespodziankę czwartego dnia mistrzostw sprawili Australijczycy, którzy pokonali Meksyk na ich własnym terenie.

Do trzeciego meczu gruby B rozgrywanego w Toronto obie drużyny przystępowały z trzema punktami na koncie. Zwycięzca pojedynku między USA a reprezentacją Wenezueli awansował do rundy drugiej. Wynik spotkania w 3. in. otworzył Melvin Mora z Baltimore Orioles, który w całym meczu zdobył dwa punkty. Na półmetku spotkania Latynosi prowadzili 3:2. Jednak szósty inning rozwiał ich marzenia o zwycięstwie, w którym Amerykanie zdobyli aż osiem punktów. Festiwal strzelecki rozpoczął Kevin Youkillis z 2-runowym homerem. Dzieło zniszczenia dokończyli Mark DeRosa oraz Chris Iannetta, którzy zdobyli po 4 RBI. Wenezuelczycy zdołali na ten cios odpowiedzieć tylko solo shotem Jose Guillen’a i na odrabianie takich ogromnych start nie starczyło już im czasu. USA zdobyło 13 punktów w ostatnich czterech zmianach, a ich zdobycz punktową całego meczu podsumował w 9. in. Ryan Braun, zdobywając solo HR. Amerykanie wygrali 15:6 i z sześcioma punktami na koncie w środę będą bronić swojego pierwszego miejsca w grupie.

Kubańczycy, którzy od lat należą do baseballowej elity, bez trudu poradzili sobie w pierwszym meczu grupy B i pokonali RPA, najmłodszą i najmniej doświadczoną ekipę w stawce, 8:1. Już początek spotkania zapowiadał jednostronność pojedynku, a aż siedem z ośmiu punktów zdobytych przez Kubę padło po home runach. Dwa takie wybicia zaliczył Frederich Cepeda i wraz z Alfredo Despaigne z liczbą 2 RBI był najskuteczniejszym zawodnikiem na boisku. Honorowy punkt dla Afrykańczyków zdobył w ostatniej zmianie Jonathan Phillips. Zwycięstwo powędrowało w ręce Norge Very, który przez 6. in. oddał tylko dwa odbicia i jak na razie był to najlepszy i najdłuższy występ wśród miotaczy na tych mistrzostwach. Po zwycięstwie Holandii kolejną sensacją WBC jest niedzielne zwycięstwo Australii nad Meksykiem w meczu rozgrywanym w stolicy gospodarzy grupy B. Niemały szok nastąpił już w pierwszym inningu, kiedy goście objęli szybkie prowadzenie 3:0, a home runa zdobył Luke Hughes. Ich radość nie trwała jednak długo, bo jeszcze w tej samej zmianie Grand Slama zdobył Jorge Vazquez z New York Yankees. Sytuacja ustatkował się po trzech inningach i do piątego Meksykanie prowadzili 7:4. I to na tyle jeśli chodzi o ich zdobycze w tym meczu. Australijczycy przejęli całkowitą kontrolę i zdobyli 13 runów w ostatnich czterech inningach. W zwycięstwie 17:7 aż czterech zawodników gości zza oceanu zakończyło zawody z 3 RBI na koncie, z których Chris Snelling zaliczył w meczu aż dwa solo home runy.

W meczu o życie Dominikana nie pozostawiła złudzeń, że porażka z Holandią była tylko wypadkiem przy pracy i wygrała z reprezentacją Panamy 9:0. Tym samym Carlos Lee, gwiazdor Houston Astros, który w całym turnieju zaliczył tylko jedno odbicie, wraz z kolegami zakończył występy na mistrzostwach. Pierwszy skrzypce wśród Dominikańczyków grał Miguel Olivo z Kansas City Royals, który zdobył dwa home runy, które dały mu łącznie aż 5 RBI. Świetnie na "górce" spisał się Johnny Cueto, który przez 4.2 inninga wyoutował pięciu batterów Panamy oraz pozwolił im tylko na trzy odbicia. W meczu kończącym rywalizację w grupie A mistrzowie olimpijscy z Korei pokonali aktualnych mistrzów świata z Japonii 1:0. Tym samym zrewanżowali się za wysoką porażkę sprzed kilku dni temu i zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie oraz prawdopodobnie uniknięcie w pierwszym meczu rundy drugiej starcia z Amerykanami. Punkt na wagę zwycięstwa zdobył w 4. in. Kyun Tae Kim, co było jego szóstym runem w dotychczasowych występach. Zwycięstwo powędrowało na konto Keun Jung Bong’a, który przez 5.1 in. oddał tylko trzy odbicia.

Wyniki:

Japonia - Korea Płd. 0:1

Kuba - RPA 8:1

Meksyk - Australia 7:17

USA - Wenezuela 15:6

Dominikana - Panama 9:0

Grupa A

1. Korea Płd. 26:14 9 pkt

2. Japonia 18:3 6

3. Chiny 4:19 3

4. Chińskie Tajpej 1:13 0

Grupa B

1. Australia 17:7 3

2. Kuba 8:1 3

3. RPA 1:8 0

4. Meksyk 7:17 0

Grupa C

1. USA 21:11 6

2. Wenezuela 13:15 3

3. Kanada 5:6 0

4. Włochy 0:7 0

Grupa D

1. Dominikana 11:3 3

2. Puerto Rico 7:0 3

3. Holandia 3:2 3

4. Panama 0:16 0

Źródło artykułu: