WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Największa tegoroczna impreza sportowa na świecie zagości we Wrocławiu

W lipcu we Wrocławiu odbędzie się największa sportowa impreza na świecie w tym roku. Chodzi o The World Games, czyli igrzyska sportów nieolimpijskich. Kibice zobaczą międzynarodową rywalizację w 31 dyscyplinach, a miasto odniesie sporo korzyści.
Michał Bugno
Michał Bugno

Największa tegoroczna impreza sportowa we Wrocławiu

World Games 2017 to międzynarodowa impreza rozgrywana od 1981 roku. Odbywa się rok po letnich igrzyskach olimpijskich i jest organizowana przez International World Games Association (IWGA) pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

- To impreza podobna do igrzysk olimpijskich. W jednym miejscu i w jednym czasie odbywają się rozgrywki w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych. We Wrocławiu zobaczymy 31 dyscyplin, w których rywalizować będzie ponad 4000 sportowców - mówi w rozmowie z WP SportoweFakty Marcin Przychodny, prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017.

ZOBACZ WIDEO: Łukasz Jurkowski: To będzie piekło i wielkie przeżycie, tworzymy nową historię KSW

- Dla wielu sportów The World Games jest bramą do igrzysk olimpijskich. Spośród dyscyplin, które zobaczymy pod koniec lipca we Wrocławiu, dwie z nich - wspinaczka sportowa i karate - pojawią się już na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku - dodaje.

W wyścigu o przyznanie praw do organizacji imprezy Wrocław pokonał takie miasta jak Budapeszt, Genua i Kapsztad.

- Stowarzyszenie IWGA ma ideę, żeby na The World Games nie budować specjalnie nowych obiektów, lecz skorzystać z tych, które już istnieją albo wpisać się w plan rozwoju danego miasta. Tak było w naszym przypadku. Pokazaliśmy energię, jaka panuje we Wrocławiu i przedstawiliśmy nasz pomysł na organizację imprezy. Jak widać, zrobiliśmy to skutecznie - podkreśla Grzegorz Pyzałka, dyrektor ds. Sportu we Wrocławskim Komitecie Organizacyjnym The World Games.

Rozwój infrastruktury we Wrocławiu

Impreza we Wrocławiu odbędzie się na 24 obiektach, z czego 4 znajdują się poza miastem. Dzięki uzyskanym funduszom udało się zrobić remont Stadionu Olimpijskiego, przebudować kompleks basenów przy ul. Wejherowskiej i wybudować tory rolkarskie.

- Wielu mieszkańców naszego miasta jeździ na rolkach, więc chcielibyśmy stworzyć im warunki do rozwoju ich pasji. To samo dotyczy osób, które lubią pływać - zwłaszcza, że we Wrocławiu nie było wcześniej basenu o wymiarach olimpijskich. Te obiekty budowane są nie tylko na tę imprezę, ale na lata - podkreśla Grzegorz Pyzałka.

Koszty remontu i budowy tych obiektów to około 200 mln złotych - 126 mln zł kosztowała modernizacja Stadionu Olimpijskiego, 70 mln zł przebudowa basenów, a 6 mln zł budowa toru wrotkarskiego. W związku z przygotowaniami do The World Games prace zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

The World Games 2017 The World Games 2017
4000 sportowców w 31 dyscyplinach sportowych

W World Games we Wrocławiu weźmie udział ponad 4000 sportowców, którzy będą rywalizować w 31 dyscyplinach sportowych.

- Rozpoczęła się już sprzedaż biletów i możemy powiedzieć, że największą uwagę przyciągają żużel, futbol amerykański, taniec, wspinaczka sportowa, squash i - co jest dla nas pewną niespodzianką - latające dyski czyli ultimate frisbee - mówi prezes Marcin Przychodny.

- Jeżeli chodzi o dyscypliny, które będą miały dużą oglądalność na świecie, to na pewno będzie to sumo, które w Japonii jest bardzo popularne. Podobnie jest z korfballem, który w Polsce jest praktycznie nieznany, a w Holandii potrafi przyciągnąć na trybuny kilkanaście tysięcy widzów - dodaje.

Spośród 31 dyscyplin 4 zostały zaproponowane przez polskich organizatorów. To futbol amerykański, kickboxing, wioślarstwo halowe i żużel.

- Chcemy, żeby The World Games było świętem Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Mamy do rozdysponowania około 200 tysięcy biletów na wszystkie wydarzenia. Są one dostępne na platformie eBilet.pl. Wejściówki są w bardzo przystępnych cenach. Na ceremonię otwarcia można je kupić w cenach od 10 do 50 zł, a na większość zawodów sportowych od 10 do 25 zł. Najbardziej atrakcyjne dla polskich kibiców wydarzenia mają ceny do 60 zł - mówi nam Krzysztof Mularczyk, dyrektor ds. marketingu Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego.

World Games stanowi dla organizatorów olbrzymie wyzwanie logistyczne.
- Będziemy mieć dwa główne centra zakwaterowania dla 4000 sportowców. Na bazie kampusów akademickich i kilkunastu hoteli utworzymy coś na kształt wioski olimpijskiej. Na The World Games to zupełna nowość. Dzięki temu po zawodach sportowcy będą mogli spędzać czas razem. Uczestnikom i gościom zapewnimy też dedykowany transport - zapowiada Grzegorz Pyzałka.

The World Games 2017 The World Games 2017
Trzy główne korzyści dla Wrocławia

Jakie są największe korzyści, płynące z organizacji World Games 2017 we Wrocławiu?

- Przede wszystkim międzynarodowa promocja. Przekaz telewizyjny z imprezy trafi do ponad 120 krajów na świecie. Pokaże go też piąty kanał telewizji chińskiej, co pozwoli dotrzeć do setek milionów ludzi - podkreśla prezes Marcin Przychodny.

Kolejna korzyść to wspomniane już inwestycje w remont i budowę obiektów sportowych. – The World Games było dla nich katalizatorem i zapewniło im dofinansowanie. Dla nas najważniejsze jest to, że obiekty te przez całe lata będą służyć wrocławianom - zaznacza Przychodny.

Jego zdaniem na organizacji The World Games skorzystają też mniej popularne dyscypliny sportowe, a także dzieci i młodzież we wrocławskich szkołach.

- Bardzo się staraliśmy, żeby rozruszać nasze miasto i wprowadzić do szkół nowe dyscypliny. I udało się. Wiele z dyscyplin np. unihokej albo korfball już trafiły do szkół. The World Games może więc spowodować aktywność również w tych mniej popularnych sportach - kończy prezes Przychodny.

Michał Bugno 

Autor na Twitterze:

Czy Wrocław odniesie wiele korzyści wizerunkowych na organizacji The World Games 2017?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.