Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Anna i Robert Lewandowscy wspierają sportowców z niepełnosprawnością intelektualną

Anna Lewandowska jest od 2016 roku prezesem Olimpiad Specjalnych Polska. Z kolei jej mąż Robert pełni funkcję ambasadora tego ruchu sportowego. Oboje zapraszają na rozpoczynające się w sobotę XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.
Michał Fabian
Michał Fabian
Robert i Anna Lewandowscy Newspix / Aleksander Majdański / Na zdjęciu: Robert i Anna Lewandowscy

Piłka nożna to jedna z jedenastu dyscyplin sportowych, w których rywalizować będą zawodnicy podczas XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Katowice - Chorzów - Mikołów 2018 (9-12 czerwca).

Napastnik reprezentacji Polski Robert Lewandowski zaprasza wszystkich do dopingowania sportowców z niepełnosprawnością intelektualną (łącznie w igrzyskach wystartuje 1000 osób). Lewandowski, który jest ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska, nagrał z tej okazji film.

- Cześć, tu Robert Lewandowski. Wspierajmy, kibicujmy, trzymajmy kciuki! - apeluje kapitan reprezentacji, z którą wkrótce wystąpi na mistrzostwach świata w Rosji.

Do odwiedzenia aren igrzysk - Stadionu Śląskiego w Chorzowie, obiektów AWF Katowice, kręgielni Galaktyka w Katowicach oraz Golf Parku Mikołów - zachęca także Anna Lewandowska, żona Roberta Lewandowskiego.

Pani Anna - niegdyś utytułowana sportsmenka, mistrzyni świata, Europy i Polski w karate tradycyjnym, obecnie propagatorka zdrowego stylu życia - od 2016 r. jest prezesem Olimpiad Specjalnych Polska.

Przed igrzyskami także wystąpiła w specjalnym filmie, zaś 9 czerwca zaszczyci swoją obecnością Ceremonię Otwarcia XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, która odbędzie się w katowickim Spodku. - Moi Drodzy, serdecznie zapraszam Was do kibicowania. Grajmy razem i wspierajmy naszych zawodników - mówi Anna Lewandowska.

W tym roku Olimpiady Specjalne obchodzą jubileusz (pierwsze światowe igrzyska dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną odbyły się w 1968 roku w Chicago).

- Olimpiady Specjalne już od 50 lat udowadniają, że aktywność fizyczna i zdrowy styl życia dają wszystkim siłę do działań na polu zawodowym i prywatnym, do rozwoju osobistego. Nasi zawodnicy trenują regularnie, spotykają się ze swoimi przyjaciółmi i trenerami, poznają świat, jeżdżąc na zawody, doświadczają sukcesów, ale i porażek. Wspólnie pokonujemy ich słabości, wydobywając na światło dzienne ich zalety, talenty i umiejętności. Sport łączy ludzi i daje nam energię do zmiany jakości i stylu życia - powiedziała Anna Lewandowska w rozmowie z parkslaski.pl.

W XI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych zawodnicy rywalizować będą w następujących dyscyplinach: piłce nożnej, pływaniu, lekkoatletyce, trójboju siłowym, bocce, tenisie, tenisie ziemnym, kolarstwie, badmintonie, bowlingu oraz golfie.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie - obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością̨ intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
YouTube/Olimpiady Specjalne Polska

Komentarze (4):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×