Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

WADA: Rosjanie boją się Witolda Bańki? Piszą, że zapowiedział "trudne decyzje"

Minister sportu został oficjalnie wybrany nowym szefem Światowej Agencji Antydopingowej. Stanowisko obejmie od 1 stycznia 2020 i od razu będzie musiał się zająć dopingiem w Rosji.
Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Witold Bańka (z prawej) PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Witold Bańka (z prawej)

W czwartek - 7 listopada - kongres Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) oficjalnie zatwierdził wybór Witolda Bańki na stanowisko prezydenta tej organizacji (TUTAJ przeczytasz więcej >>). Były polski lekkoatleta, a ostatnio minister sportu w swoim przemówieniu (TUTAJ znajdziesz więcej szczegółów >>) podkreślił, że: "nie będę tolerował oszustów w sporcie. Nigdy nie będę tolerował dopingu i manipulacji (...) Nowy rozdział walki o czysty sport zaczyna się dziś!".

Dobrze zorientowani w sytuacji podkreślają, że jednym z pierwszych problemów, który stanie przed Bańką będzie Rosja. Chodzi o problem strukturalnego dopingu w tym kraju. Problem, który spowodował, że sportowcy z Rosji wielokrotnie nie byli zapraszania na najważniejsze zawody na całym świecie.

W 2020 roku czekają nas igrzyska olimpijskie w Tokio. Na razie nie wiadomo czy wystartuje reprezentacja Rosji. Są problemy w oryginalności dokumentów, które Moskwa przekazała szefom WADA. Portal informacyjny fontanka.ru przypomniał, że Bańka wielokrotnie wypowiadał się w sprawie skandalu w rosyjskim sporcie. I zawsze... - Wzywał do trudnych decyzji i rekomendował nałożenie sankcji - zauważają rosyjscy dziennikarze.

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio #8: Iga Baumgart-Witan. Baba nie do zajechania

Również jeden z największych rosyjskich portali - gazeta.ru - jest zdania, że Bańka raczej nie oszczędzi sportowców z tego kraju. Dziennikarze zza naszej wschodniej granicy przypominają, że Polak nigdy nie ukrywał, że "martwi go sprawa rosyjska". I zapowiadał, iż jakiekolwiek nieprawidłowości dopingowe "zakończą się dyskwalifikacją".

Jurij Ganus - czyli szef Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA) na łamach wielu miejscowych dzienników wyrażał się bardzo ostrożnie o Bańce. Nie nazwał go wrogiem, ale dał do zrozumienia, że "rosyjskich sportowców czeka poważna próba". 

O tym czy Rosjan zobaczymy podczas IO w Tokio dowiemy się najpewniej dopiero w połowie 2020 roku. No chyba, że wcześniej światło dzienne ujrzą jakieś konkretne dokumenty pokazujące, jak ten kraj walczy z dopingiem.

Czy rosyjscy sportowcy powinni wystartować podczas IO w Tokio?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×