KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dawid Góra: Jaki będzie sport po koronawirusie? Odpowiedź jest prostsza niż się spodziewamy

Zmieni się gospodarka, polityka ekonomiczna, upadną przedsiębiorstwa, tysiące ludzi straci dorobek życia. Nie mówiąc już o tym, co najstraszniejsze, a więc skutkach stricte medycznych. A sport? Sport po koronawirusie będzie niemal dokładnie taki sam.

Dawid Góra
Dawid Góra
Getty Images / Lintao Zhang
Zakładam przy tym jednak optymistyczną wersję, że pandemia zacznie wygasać przynajmniej w ciągu miesiąca. Zmiany w terminarzach, zakończenia rozgrywek na długo przed planowanym ostatnim meczem są już olbrzymią transformacją sportowego porządku. W obliczu prawdziwie tragicznych informacji związanych z koronawirusem przeszliśmy obok tego stosunkowo obojętnie. Sport został przecież zawieszony, ale nie odwołany.

Rozmawiałem niedawno z Jagną Marczułajtis-Walczak, posłanką Koalicji Obywatelskiej i trzykrotną olimpijką. Poza kilkoma interesującymi spostrzeżeniami, była snowboardzistka rzuciła, że po pandemii sport zejdzie na piąte, a może nawet dziesiąte miejsce wśród priorytetów ludzkości. Wszyscy bowiem będą myśleć o zdrowiu i bezpieczeństwie swoim oraz najbliższych. Ponadto państwa stracą mnóstwo pieniędzy na normalizację sytuacji w obrębie swoich granic i nawet jeśli wcześniej miały zabezpieczone środki na organizację dużych imprez, to będą one przeznaczone na istotniejsze cele niż sport. Ten bowiem jest ważny, ale nie najważniejszy.

O ile zgadzam się z ostatnim zdaniem, o tyle warto zwrócić uwagę, że ludzie nawet w najtrudniejszych czasach i najbardziej niesprzyjających okolicznościach potrafili gromadzić się na wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. I organizować je wbrew losowi. Często była to manifestacja zwycięstwa, przynajmniej tego psychologicznego, nad oprawcą. Niezależnie od tego, kim lub czym by on nie był.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Tym bardziej w sytuacji, kiedy zakładamy względnie wczesne ustanie pandemii, ludzie, poza zaspokojeniem najważniejszych potrzeb, będą potrzebować rozrywki. Mam nadzieję, że środki na nią przeznaczane nie będą tak gigantyczne, jak dotychczas, a sponsorzy i kluby będą w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki z wielokrotnie przepłacanymi zawodnikami. Zresztą, zapewne nie będzie to kwestią możliwości, tylko konieczności.

Dlatego nie boję się (przynajmniej na razie), czy odbędą się Euro i igrzyska. Nie obawiam się też o ich poziom. Adam Małysz niedawno powiedział mi, że forma zawodników, nawet przy realizowanych w tak partyzanckich warunkach treningach, nie powinna spaść. Nawet jeśli ktoś nie wytrzyma przygotowań w anturażu kryzysu, to pojawi się inny, który szybko wskoczy na jego miejsce.

Interesującą opinię w tej kwestii miała też Marczułajtis-Walczak. - Szybko może się okazać, że po pandemii zawodów nie będą wygrywać najlepsi, a najbardziej cierpliwi. Zwycięży ten, kto zachowa spokój i odpowiedni balans - stwierdziła posłanka. Dodałbym tylko, że cierpliwość, spokój i umiejętność zachowania odpowiedniego balansu są przecież jednymi z najważniejszych składników sportowego sukcesu. Czy to więc naprawdę tak duża zmiana?

Jeśli po gospodarczym załamaniu spowodowanym koronawirusem przepłacani piłkarze będą mniej zarabiać - w porządku. Jeśli zawody będą zorganizowane z minimalnym wkładem finansowym, z jak najmniejszą "pompą" - dla mnie nie ma problemu. Bo przecież liczy się sport, a ten sam z siebie jest w stanie zapewnić widzom wystarczające fajerwerki.

Skutki ekonomiczne i medyczne koronawirusa pozostaną z nami na długo, bo wiążą się z tym olbrzymie ludzkie dramaty. Ale psychologiczny aspekt pandemii, pod który można podciągnąć także sport, szybko wyparuje z naszych głów. Katastrofa smoleńska, zamiast zjednoczyć Polaków, tylko ich podzieliła. Żarty na temat wydarzenia, w którym zginęło 96 osób, w tym para prezydencka, zaczęły się pojawiać kilka dni po 10 kwietnia 2010 roku. Pojednanie kibiców Wisły i Cracovii po śmierci Jana Pawła II, obwieszczone jako znak szacunku dla papieża, trwało tydzień. No może dwa.

Oczywiście ofiar koronawirusa będzie wielokrotnie więcej. Ale nasz umysł to błyskawicznie wyprze. Taka nasza przypadłość. I jeśli tylko dostaniemy kilka chwil wytchnienia w postaci czystej sportowej rywalizacji, to oddamy się jej bez pamięci. Może nawet jeszcze mocniej niż dotychczas.

Aha, i na sam koniec najważniejsza myśl tego tekstu - ZOSTAŃ W DOMU!!!

Dawid Góra

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Sport po pandemii koronawirusa będzie:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (10)
 • Bog Honor Ojczyzna Zgłoś komentarz
  To jest upadek medycyny, na którą wydajemy miliardy dolarów a nie potrafi nas ciągle wyleczyć z wirusów czy bakterii. Tylko Bóg może nas uratować.
  • hmm Zgłoś komentarz
   do ralph ! Jeśli ty umrzesz to będziesz tylko statystyką w skali globalnej ! Na świecie liczy się tylko kasa a nie ludzkie życie. Obecny $$$port to jeden wielki biznes a w biznesie nie ma
   Czytaj całość
   sentymentów ! Każdego dnia z głodu na całym świecie umiera kilka tysięcy ludzi i ktoś coś z tym robi ?
   • Ralph Kopcewicz Zgłoś komentarz
    Nie opowiadaj bredni chlopie,sport to tylko maly dodatek,rozrywka,show biznes jak koncert,kino,film,teatr.....bez tego mozna zyc,nie ma problemu,sport to margines ktory napompowali jak
    Czytaj całość
    niebotyczny balon,teraz pekl.....ludziom potrzeba dachu nad glowa,zarcia,lekow,opieki medycznej....przestanmy pieprzyc o sporcie,bzdety kotlety,ile straca,ile im pensje obniza,kogo to wali...
    • Markus911 Zgłoś komentarz
     A wyobrażacie sobie jak ludzie zaczną teraz doceniać spektakl największych lig świata takich jak NBA, gdy prawdopodobne nie odbędą się finały, a jeżeli się odbędą to dopiero w
     Czytaj całość
     sierpniu? (teoretycznie). Jeżeli w tym roku wystartuje Formuła 1 to też będzie widowisko, nieważne, na którym torze, czy to miałby być Azerbejdżan, czy Hockenheimring, czy jakikolwiek inny tor. Ludzie są spragnieni sportu i adrenaliny, która się z nim wiąże. Nie wspominając już o naszych polskich ligach, czy to PlusLiga, czy Enea BL, czy może żużel, który, zaczynał się po świętach. Każdemu będzie brakować sportu.
     • Rafi Neo Zgłoś komentarz
      Ludzie mają naprawdę teraz większe problemy niż dumanie nad przyszłością sportu. Będąc boleśnie szczerym napiszę, że większość myśli teraz o tym jak przeżyć kataklizm a
      Czytaj całość
      przyszłość sportu ma w d..... Tyle w temacie.
      • hmm Zgłoś komentarz
       Sport był jest i będzie. To za duży interes ,żeby coś się zmieniło w tej kwestii . W obecnych czasach to jest $$$$$port . Interes musi się kręcić. A ludzie ? Jedni umierają ,
       Czytaj całość
       następni się rodzą ..TAKI LIFE
       • Szef na worku Zgłoś komentarz
        Rodzina Jackowskiego z Człuchowa?
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×