Koronawirus. Amerykański wirusolog sceptyczny ws. powrotu sportu. "Nie jesteśmy jeszcze gotowi"

Prezydent USA Donald Trump chce szybkiego powrotu sportu, ale amerykański wirusolog Anthony Fauci pomysł ten ocenia sceptycznie. Uważa on, że może to być trudne do zrealizowania, a niektóre dyscypliny i ligi nie wrócą w tym roku.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Luka Doncić (z piłką) i Giannis Antetokounmpo (nr 34) Getty Images / Stacy Revere / Na zdjęciu: Luka Doncić (z piłką) i Giannis Antetokounmpo (nr 34)
Koronawirus sparaliżował świat sportu. Przełożone zostały między innymi igrzyska olimpijskie czy piłkarskie mistrzostwa Europy. Zawieszono rozgrywki sportowe niemal na całym świecie. Najważniejsza dla rządzących jest walka z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa COVID-19.

W Stanach Zjednoczonych zawieszono wszystkie rozgrywki sportowe. Nie odbywają się mecze NBA, MLB, NHL, Major League Soccer czy NFL. Prezydent Donald Trump chciałby jak najszybszego powrotu sportu, ale jego zapędy studzi dr Anthony Fauci, wiodący amerykański ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, który jest w grupie zadaniowej ds. walki z epidemią koronawirusa w Stanach Zjednoczonych.

Fauci uważa, że w przypadku niektórych sportów trudno mówić o tym, że wrócą one  w tym roku. - Bezpieczeństwo, zarówno zawodników, jak i fanów, jest najważniejsze. Jeśli nie możesz tego zagwarantować, niestety trzeba będzie poczekać. Być może wszyscy będziemy musieli zrezygnować z tego sportu - powiedział Fauci, którego cytuje "New York Times".

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Czy zabraknie pieniędzy na polski sport? "Liczę na to, że budżet ministerstwa sportu będzie wyglądał tak samo"

- Jeżeli pozwolimy, aby wszystko przedwcześnie wróciło do normy, możemy wrócić do tego samego stanu, w którym biliśmy kilka tygodni temu - dodał Fauci, który jest zdania, że decyzje o wznowieniu gry powinny być podejmowane stopniowo i bardzo ostrożnie.

Fauci także chciałby powrotu sportu, ale jako urzędnik ds. zdrowia publicznego, lekarz i naukowiec, jest realistą. - Jako kraj, nie jesteśmy jeszcze na to gotowi - stwierdził. Pomóc może powszechnie dostępna szczepionka.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 1 milion 95 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło blisko 64 tysiące osób.

Czytaj także:
Ligue 1. Paris Saint-Germain mistrzem Francji. Tytuł zadedykowano służbie zdrowia
Koronawirus. Kiedy wróci Bundesliga? "To delikatna kwestia, która zostanie omówiona"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×