KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dobry ruch z Dobrą Drużyną PZU. Czas wyjść z domu

Nauka zdalna, praca w domu i większość dnia spędzana przed komputerem. Pandemia odbiła się na kondycji nas wszystkich – nikt nie ma co do tego wątpliwości. Dlatego Dobra Drużyna PZU znów chce nas rozruszać.

AB
Dobra Drużyna PZU jest partnerem OMDO, fot Marcin Klimczak Materiały prasowe / Dobra Drużyna PZU jest partnerem OMDO, fot. Marcin Klimczak

Powoli, ale jednak wszystko wraca do normalności, także w sferze aktywności fizycznej Polaków. A ta przez ostatnie półtora roku była wystawiona na ciężką próbę: ograniczone możliwości uprawiania sportu, w tym rekreacyjnego, zamknięcie w domach, lekcje przed monitorem – nawet zajęcia wychowania fizycznego. Z tymi ostatnimi już wcześniej był widoczny problem: z badań, przeprowadzonych kilka lat temu przez Uniwersytet Warszawski wynikało, że aż jedna czwarta uczniów nie uczęszcza na lekcje WF.

12 minut prawdy

Żeby znów pobudzić uśpionych do ruchu, a tych, którzy dotąd od niego stronili, zachęcić do aktywności fizycznej, powołano Dobrą Drużynę PZU. Program promuje sport wśród dzieci i młodzież oraz wspiera finansowo kluby i drużyny sportowe. PZU przypomina, że najważniejsze jest to, aby znaleźć dla siebie taki rodzaj aktywności, w którym będziemy czuć się najlepiej. Dobra Drużyna PZU otwarta jest na wszystkie dyscypliny sportowe, które rozwijają sprawność fizyczną. Ostatnio największy polski ubezpieczyciel rozpoczął współpracę m.in. z Akademickim Związkiem Sportowym oraz z Polskim Związkiem Badmintona.

PZU wspiera akcję „Test Coopera dla wszystkich”, fot. Marcin Klimczak/ Materiały prasowe AZS PZU wspiera akcję „Test Coopera dla wszystkich”, fot. Marcin Klimczak/ Materiały prasowe AZS

"Cieszymy się, że wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego zaczynamy szeroką współpracę z tak silnym partnerem jak PZU. Łączy nas wspaniała wieloletnia tradycja, ale także wspólne cele na przyszłość. Jestem przekonany, że nasze działania okażą się bardzo korzystne dla obu stron. Doświadczenie, rzetelność i odpowiedzialność PZU pomoże rozwijać szeroką działalność naszego stowarzyszenia, a także dodatkowo zabezpieczy aktywność sportową i rekreacyjną wielopokoleniowej społeczności AZS. Dla PZU potencjał naszych studentów sportowców to m. in. zasoby przyszłych pracowników potrafiących skutecznie realizować zakładane cele" – mówi Alojzy Nowak, prezes zarządu głównego Akademickiego Związku Sportowego.

Zanim zaczniemy przygodę ze sportem, warto sprawdzić, w jakiej jesteśmy kondycji. Najprostszym na to sposobem jest wykonanie Testu Coopera. Brzmi groźnie? Nic bardziej mylnego. Test polega na biegu, spacerowaniu bądź truchtaniu nieprzerwanie przez 12 minut. Tylko od możliwości uczestników zależy, ile metrów pokonają. Następnie na podstawie tabelki, biorąc pod uwagę płeć, wiek i pokonany dystans, da się ocenić naszą ogólną kondycję.

Aby wykonać Test Coopera wystarczy wejść na stronę testcoopera.pl i sprawdzić, gdzie oraz kiedy w najbliższej lokalizacji organizowane są testy sprawnościowe oraz zapisać się na nie poprzez formularz zgłoszeniowy. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku czy stażu biegowego, co udowodniły choćby ostatnie testy w Warszawie (m.in. na Bielanach i Ursusie) organizowane przez AZS. Zgłosiło się na nie po kilkaset osób. Partnerem programu „Test Coopera dla wszystkich” jest Dobra Drużyna PZU.

Dobra Drużyna PZU podczas zawodów pływackich OMDO, fot. Marcin Klimczak/ Materiały prasowe AZS Dobra Drużyna PZU podczas zawodów pływackich OMDO, fot. Marcin Klimczak/ Materiały prasowe AZS

Dla pływaczek i pływaków

Dla niektórych osób motywacją do podjęcia aktywności fizycznej może być rywalizacja. Tej grupie zawodników można polecić program zawodów "Od Młodzika do Olimpijczyka", czyli ogólnopolskie zawody pływackie dla dzieci, których partnerem jest Dobra Drużyna PZU.

W tym roku odbywa się już 11. edycja OMDO. W projekcie mogą brać udział młode pływaczki oraz młodzi pływacy zgłoszeni przez kluby zrzeszone w Polskim Związku Pływackim. Organizatorem OMDO – podobnie jak Testu Coopera – jest AZS, a więcej informacji na temat zawodów można znaleźć na omdo.pl. Tegoroczny sezon zainaugurowano drugiego października w Lublinie. Gościem specjalnym imprezy była mistrzyni Europy juniorów na 200 m stylem grzbietowym – Laura Bernat, która podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio zajęła 14. miejsce. Zawodniczka AZS UMCS Lublin brała udział w akcji "Od młodzika do olimpijczyka" w grudniu 2014 roku.

Mata w każdej szkole

Program "Mata w każdej szkole" realizowany przez Polski Związek Zapaśniczy, skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Jest to kolejny przykład ogólnopolskiej inicjatywy wspieranej przez Dobrą Drużynę PZU.

Prezes PZZ Andrzej Supron, medalista igrzysk w Moskwie z 1980 roku, podkreśla, że w tej inicjatywie nie chodzi tylko o promocję zapasów. – One pozytywnie wpływają na ogólny rozwój fizyczny dzieci i koordynację ruchową. Dzięki regularnym treningom dziecko nabiera siły, kondycji i pewności siebie – mówi nasz mistrz. Uczniowie ze 116 szkół podstawowych, zakwalifikowanych do programu "Mata w każdej szkole" będą poznawać podstawy zapasów oraz wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe. Następnie zmierzą się w rozgrywkach wojewódzkich z uczniami innych szkół, a najlepsi w maju przyszłego roku powalczą o nagrodę główną dla swojej szkoły, jaką jest profesjonalna mata zapaśnicza. Szczegóły programu znaleźć można na stronie www.matawszkole.pl.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Materiał Partnera
Komentarze (2)
 • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
  MATA W KAŻDEJ SZKOLE - zróbcie ankietę i zapytajcie nauczycieli WF czego im brakuje w szkole. Ciekawe ilu nauczycieli odpowie, że bardzo chciałoby mieć zapaśniczą matę. Zróbcie drugą
  Czytaj całość
  ankietę wśród uczniów i zapytajcie co chcieliby robić na lekcjach WF. Ciekawe ilu uczniów odpowie, że zapasy.
  • yes Zgłoś komentarz
   PZU reklamuje się, a właściwie przypomina, że jest. Przypomniał mi się Kowalewski reklamujący PiZetJu...
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×