Co za przejazd Klaudii Zwolińskiej! Jest srebrny medal!

Klaudia Zwolińska miała znakomity przejazd w finale C1 w kajakarstwie górskim w Igrzyskach Europejskich 2023 w Krakowie i Małopolsce. Polka wywalczyła srebrny medal!

Klaudia Zwolińska reprezentuje Polskę w kajakarstwie górskim Wikimedia Commons / Antoine Lamielle / Klaudia Zwolińska reprezentuje Polskę w kajakarstwie górskim
W piątkowych przejazdach eliminacyjnych wzięły udział trzy Polki. Do półfinału awansowały Klaudia Zwolińska i Aleksandra Stach. Z dalszej rywalizacji odpadła Katarzyna Liber. W niedzielę odbyła się walka o medale w konkurencji C1 w kajakarstwie górskim w Igrzyskach Europejskich w Krakowie i Małopolsce. Jednocześnie były to mistrzostwa Europy.

W niedzielę najpierw rozegrany został półfinał. Zwolińska z czasem 114.64 zajęła dziewiąte miejsce i awansowała do finału. Stach uplasowała się na 16. pozycji (117.11) i odpadła z dalszej rywalizacji.

W półfinale najlepsza okazała się Niemka Elena Lilik (110.04). Za nią znalazły się Monica Doria Vilarrubla z Andory (110.23) i Włoszka Elena Micozzi (111.04).

W walce o finał Zwolińska miała dwie sekundy karne. W decydującym przejeździe wzięło udział 10 najlepszych zawodniczek. Polka nie popełniła w nim żadnego błędu. Na początku jechała spokojnie, ale później rozpędzała się i czas jej finałowego przejazdu to 110.29. To dało jej srebrny medal!

Kolejne zawodniczki popełniały błędy i żadna nie była w stanie nawet zbliżyć się do Zwolińskiej. Przez chwilę na pozycję liderki wyszła Doria Vilarrubla. Jednak sędziowie po analizie uznali, że reprezentantka Andory nieprawidłowo pokonała 12. bramkę i to ją kosztowało 50 sekund karnych.

Dopiero zwyciężczyni półfinału zdołała wyprzedzić Zwolińską. Lilik popełniła błąd na ostatniej bramce, ale był to wyśmienity przejazd. Nawet dwa punkty karne nie pozbawiły Niemki złotego medalu. Wyprzedziła Polkę o 0,62 sekundy.

Mimo sześciu sekund karnych brązowy medal zdobyła Brytyjka Mallory Franklin. Czysty przejazd miała Czeszka Gabriela Satkova, ale była za wolna i uplasowała się na czwartej pozycji. Włoszka Micozzi, która była trzecia w półfinale, miała sześć sekund karnych i rywalizację zakończyła na siódmym miejscu.

24-letnia Lilik jest wielką gwiazdą kajakarstwa górskiego. W C1 indywidualnie jest mistrzynią świata z Bratysławy (2021). W Igrzyskach Europejskich 2023 wcześniej zdobyła dwa brązowe medale w drużynie, W C1 i K1.

Dla Zwolińskiej, która jest rówieśniczką Lilik, jest to drugi medal w tej imprezie. W sobotę w K1 również cieszyła się ze srebrnego medalu. Wtedy lepsza od niej okazała się tylko inna Niemka, Ricarda Funk. Kraków przyniósł Polce kolejne medale. Wcześniej zdobyła tutaj srebrne krążki w mistrzostwach świata U23 (2019) i mistrzostwach Europy U23 (2020).