Nieudany przejazd Polaka w finale. Złoto dla Brytyjczyka

Kacper Sztuba miał nieudany przejazd w finale C1 w kajakarstwie górskim w Igrzyskach Europejskich 2023. Polak zajął 10. miejsce, czyli ostatnie. Złoty medal zdobył Brytyjczyk Ryan Westley.

Kacper Sztuba Materiały prasowe / Instagram/Kacper Sztuba / Na zdjęciu: Kacper Sztuba
W piątek Kacper Sztuba, Michał Wiercioch i Grzegorz Hedwig z przejazdów eliminacyjnych awansowali do kolejnej rundy. W niedzielę odbył się półfinał i finał w konkurencji C1 w kajakarstwie górskim w Igrzyskach Europejskich w Krakowie i Małopolsce.

W półfinale wystąpiło 30 zawodników, a do finału awansowało najlepszych 10. W tym gronie znalazł się tylko jeden Polak. Sztuba z czasem 99.68 zajął ósme miejsce. Wiercioch uplasował się na 19., a Hedwig miał aż 54 punkty karne (50 za ominięcie bramki) i zakończył rywalizację na 28. pozycji.

Na pierwszych trzech miejsca półfinał ukończyli Słowak Benjamin Savsek (95.52), Brytyjczyk Adam Burgess (95.89) i Czech Vaclav Chaloupka (96.94, w tym dwie sekundy karne).

W finałowym przejeździe Sztuba jechał odważnie, stawiając wszystko na jedną kartę. Do 12. bramki się nie zmieścił i musiał cofnąć, aby jej nie ominąć. To było niejedyne nieszczęście Polaka. Sędziowie przeanalizowali sytuację i uznali, że piątą bramkę pokonał nieprawidłowo, co oznaczało 50 sekund karnych (łączny czas 156.75).

W półfinale szósty był Ryan Westley. W finale Brytyjczyk popisał się wspaniałym przejazdem i zdobył złoty medal (94.01). Srebro zgarnął Hiszpan Miquel Trave (95.16), a brąz padł łupem Czecha Vaclava Chaloupki (96.10).