WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Grand Prix MTB w Jakubowie: kolarz zmarł po udarze

Zawody MTB w Jakubowie (województwo dolnośląskie) odbywały się w tropikalnych warunkach, w temperaturze ok. 40 st. Według informacji Radia Zachód, jeden z zawodników zmarł w wyniku udaru cieplnego.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Facebook / KaczmarekElectricMTB / Moment startu elity VI etapu Kaczmarek Electric MTB w Jakubowie

"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w szpitalu zmarł kolarz, który w niedzielę uczestniczył w naszych zawodach w Jakubowie. Chcielibyśmy przekazać wyrazy ogromnego współczucia dla rodziny zawodnika. Nie możemy otrząsnąć się po tym zdarzeniu. To wielka strata dla całego środowiska kolarskiego i dla ludzi związanych z naszym cyklem zawodów" - napisano we wtorek (2 lipca) na Facebooku KaczmarekElectricMTB.

Według Radia Zachód, przyczyną zgonu zawodnika prawdopodobnie był udar cieplny. Jest to potencjalnie śmiertelny stan chorobowy wywołany nagłym wzrostem temperatury ciała - zwykle powyżej 40 °C.

- Temperatura na otwartej przestrzeni sięgała ponad 40 stopni. Po pierwszych kilometrach w pyle i kurzu brakowało powietrza, ludzie sygnalizowali tam oznaki słabości. Widziałem na trasie osoby, które nie miały sił i słaniały się na nogach - powiedział na antenie jeden ze stałych uczestników imprez GP Kaczmarek Electric MTB, zielonogórzanin Mirosław Musioł.

Musioł zdradził, że z boku do rywalizujących kolarzy docierały sygnały karetek. - Ja osobiście też to ciężko przeżyłem, bo z każdym metrem ubywało mi sił. Myślałem, żeby tylko szczęśliwie dojechać do mety. Kiedy dojechałem, to padłem tam pod bramą i przez kilkanaście minut nie mogłem złapać powietrza - podsumował uczestnik zawodów MTB w Jakubowie.

Rozmówca Radia Zachód zapewnił, że startuje od dziesięciu lat, ale w tak ekstremalnych warunkach do tej pory nie startował. Jego zadaniem, najlepszym wyjściem byłoby skrócenie, a nawet przerwanie wyścigu.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (6):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Yemplariusz 0
  zawsze znajdą się tacy na których można zrzucić odpowiedzialność, ale w głównej mierze winę ponoszą sami uczestnicy za totalny brak rozsądku. Wszyscy lekarze ostrzegają o tym co się może zdarzyć, żeby nawet z domu nie wychodzić w pewnych godzinach, jednak nie do wszystkich to dociera. wypowiedź Musioła - z każdym metrem brakowało sił, ale myślał tylko o dojechaniu do mety - do kogo pretensje z takim podejściem w afrykańskich warunkach.
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • steffen 0
  "Musioł zdradził, że z boku do rywalizujących kolarzy docierały sygnały karetek. - Ja osobiście też to ciężko przeżyłem, bo z każdym metrem ubywało mi sił. Myślałem, żeby tylko szczęśliwie dojechać do mety. Kiedy dojechałem, to padłem tam pod bramą i przez kilkanaście minut nie mogłem złapać powietrza - podsumował uczestnik zawodów MTB w Jakubowie.
  Rozmówca Radia Zachód zapewnił, że startuje od dziesięciu lat, ale w tak ekstremalnych warunkach do tej pory nie startował. Jego zadaniem, najlepszym wyjściem byłoby skrócenie, a nawet przerwanie wyścigu."

  Czyli w sumie kolejny kandydat do kostnicy.
  Trzeba było po prostu odpuścić, zamiast czekać na decyzję organizatorów.
  Życie ma się tylko jedno.

  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • steffen 0
  Grając w różnych ligach amatorskich też podpisywałem zwykle takie oświadczenia.

  Andy87 Organizator każdej masowej imprezy amatorskiej zabezpiecza się oświadczeniem , że zawodnicy startują na własną odpowiedzialność. Nie ma możliwości weryfikowania amatorów pod kontem wytrzymałości, przygotowania czy zdrowia. Przykre to, że śmierć zagląda na takie zawody... Ale to sami zawodnicy muszą umieć określić, gdzie jest ich granicą wytrzymałości. Nie zawsze niestety to się udaje.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×