Póki co na fali wznoszącej się jest sama Mazovia. Wakacyjne maratony, poczynając od tego w Brodnicy, a na Ełku i etapowej Gwieździe Północy kończąc, zostały wzorcowo przeprowadzone. Co najważniejsze, dostarczyły one pozytywnych wrażeń setkom zawodników. A że na horyzoncie nie widać żadnego sztormu, to można oczekiwać, że i w Łodzi maraton przebiegnie tak gładko, jak gładka bywa w bezwietrzne, słoneczne dni tafla Zalewu w Strykowie, położonego tuż obok Wzniesień Łódzkich.
Wzniesień, i to takich, które powinno pisać się wielkimi literami, nie braknie także na samym maratonie. Areną zmagań będzie Las Łagiewnicki, a dokładniej – jego wschodnia część. To na tamtejszych pofałdowanych terenach, kolarze Mazovii falować będą raz w górę, raz w dół. Na ostrych i wygiętych jak agrafka zakrętach walczyć będą o to, aby nie wypaść za burtę. Samą jazdę utrudniać będą spływające po twarzach krople słonego potu. Jedyną niewiadomą jest to, czy na metę dotrze flotylla zawodniczek czy zawodników – czy też oklaskiwać będziemy pojedynczy biały żagiel, który zdoła urwać się rywalom.
Łódzki maraton wygląda imponująco także w liczbach. Nudzić nie będzie się młodzież konkurująca na dystansie Hobby. Kapitan Cezary Zamana przygotował tam kilka lekkich przewyższeń i jedną sekcją wymagającą technicznych umiejętności. Początkujący kolarze wybierający dystans Fit będą dobrze bawić się na rekreacyjnych wzniesieniach. Ale najmocniej zabuja wilkami morskimi, którzy rzucą się na odmęty dystansów Pro i ½ Pro. Na tym pierwszym suma przewyższeń w pionie wyniesie 1000 metrów.
Po przeprawach na trasie zawodniczki oraz zawodnicy zawiną do bezpiecznego portu – czyli bazy zawodów przepięknie położonej pośród szumiących, wiekowych drzew jednego z największych kompleksów lasów miejskich w Europie.
Zapisy na zawody Łódź Cisowianka Mazovia MTB Marathon już trwają. Zapisać się można online, a także w dniu maratonu (czyli w niedzielę piątego września) w biurze zawodów.
Cisowianka Mazovia MTB Marathon to odbywający się od 17 lat cykl maratonów MTB dla pasjonatów sportów rowerowych. Pomysłodawcą, dyrektorem sportowym i dobrym duchem Mazovii jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne z 2003 roku. Wykorzystał on swoje sportowe wieloletnie doświadczenie na stworzenie zawodów przyjaznych dla rowerzystów o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Od początku na listach startowych nie brakuje dzieci i młodzieży, kobiet i seniorów ani zapalonych miłośników MTB, poświęcających na treningi każdą wolną chwilę. Mazovia słynie z zapadających w pamięć tras, które dostarczają wielu wyzwań oraz pozytywnych doznań.
Cezary Zamana karierę sportową rozpoczął w klubie LKS Prim Ełk w 1981 roku. Jeden z pierwszych polskich kolarzy, którzy po 1989 roku dostali się do zagranicznych zawodowych grup kolarskich. Swoje szosowe umiejętności rozwijał m.in. pod okiem legendarnego trenera Edwarda Borysewicza (w latach 1990-1993 w teamie Subaru Montgomery). W 1994 roku startował w Tour de France jako kolarz grupy Kelme. Od 1996 roku znów reprezentuje polskie drużyny, m.in. Mróz, Mat-Ceresit-CCC, CCC-Polskat czy Intel-Action. W 1998 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w szosowym wyścigu indywidualnym, a rok później sięgnął po tytuł mistrza kraju. W 2003 roku triumfował w Tour de Pologne. Z innych sukcesów Cezarego Zamany warto wymienić etapowe zwycięstwo Criterium du Dauphine Libere (1993). Był też zwycięzcą Commonwealth Bank Classic (1998), Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005). Od 2004 roku organizuje sportowe zawody dla amatorów: Mazovia MTB Marathon, wyścigi szosowe oraz maratony etapowe.