BĘDZIE KOŁYSAĆ: ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Po wakacyjnych wojażach nad mazurskimi jeziorami, peleton Mazovii ląduje w Łodzi i w jednym z największych europejskich kompleksów lasów miejskich w Europie. Kto tym razem będzie na fali i zatriumfuje w kolejnym maratonie Cezarego Zamany?

AB
ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON Materiały prasowe / ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Póki co na fali wznoszącej się jest sama Mazovia. Wakacyjne maratony, poczynając od tego w Brodnicy, a na Ełku i etapowej Gwieździe Północy kończąc, zostały wzorcowo przeprowadzone. Co najważniejsze, dostarczyły one pozytywnych wrażeń setkom zawodników. A że na horyzoncie nie widać żadnego sztormu, to można oczekiwać, że i w Łodzi maraton przebiegnie tak gładko, jak gładka bywa w bezwietrzne, słoneczne dni tafla Zalewu w Strykowie, położonego tuż obok Wzniesień Łódzkich.

ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Wzniesień, i to takich, które powinno pisać się wielkimi literami, nie braknie także na samym maratonie. Areną zmagań będzie Las Łagiewnicki, a dokładniej – jego wschodnia część. To na tamtejszych pofałdowanych terenach, kolarze Mazovii falować będą raz w górę, raz w dół. Na ostrych i wygiętych jak agrafka zakrętach walczyć będą o to, aby nie wypaść za burtę. Samą jazdę utrudniać będą spływające po twarzach krople słonego potu. Jedyną niewiadomą jest to, czy na metę dotrze flotylla zawodniczek czy zawodników – czy też oklaskiwać będziemy pojedynczy biały żagiel, który zdoła urwać się rywalom.

ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Łódzki maraton wygląda imponująco także w liczbach. Nudzić nie będzie się młodzież konkurująca na dystansie Hobby. Kapitan Cezary Zamana przygotował tam kilka lekkich przewyższeń i jedną sekcją wymagającą technicznych umiejętności. Początkujący kolarze wybierający dystans Fit będą dobrze bawić się na rekreacyjnych wzniesieniach. Ale najmocniej zabuja wilkami morskimi, którzy rzucą się na odmęty dystansów Pro i ½ Pro. Na tym pierwszym suma przewyższeń w pionie wyniesie 1000 metrów.

ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Po przeprawach na trasie zawodniczki oraz zawodnicy zawiną do bezpiecznego portu – czyli bazy zawodów przepięknie położonej pośród szumiących, wiekowych drzew jednego z największych kompleksów lasów miejskich w Europie.

ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Zapisy na zawody Łódź Cisowianka Mazovia MTB Marathon już trwają. Zapisać się można online, a także w dniu maratonu (czyli w niedzielę piątego września) w biurze zawodów.

ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Cisowianka Mazovia MTB Marathon to odbywający się od 17 lat cykl maratonów MTB dla pasjonatów sportów rowerowych. Pomysłodawcą, dyrektorem sportowym i dobrym duchem Mazovii jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne z 2003 roku. Wykorzystał on swoje sportowe wieloletnie doświadczenie na stworzenie zawodów przyjaznych dla rowerzystów o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Od początku na listach startowych nie brakuje dzieci i młodzieży, kobiet i seniorów ani zapalonych miłośników MTB, poświęcających na treningi każdą wolną chwilę. Mazovia słynie z zapadających w pamięć tras, które dostarczają wielu wyzwań oraz pozytywnych doznań.

ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON ŁÓDŹ CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Cezary Zamana karierę sportową rozpoczął w klubie LKS Prim Ełk w 1981 roku. Jeden z pierwszych polskich kolarzy, którzy po 1989 roku dostali się do zagranicznych zawodowych grup kolarskich. Swoje szosowe umiejętności rozwijał m.in. pod okiem legendarnego trenera Edwarda Borysewicza (w latach 1990-1993 w teamie Subaru Montgomery). W 1994 roku startował w Tour de France jako kolarz grupy Kelme. Od 1996 roku znów reprezentuje polskie drużyny, m.in. Mróz, Mat-Ceresit-CCC, CCC-Polskat czy Intel-Action. W 1998 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w szosowym wyścigu indywidualnym, a rok później sięgnął po tytuł mistrza kraju. W 2003 roku triumfował w Tour de Pologne. Z innych sukcesów Cezarego Zamany warto wymienić etapowe zwycięstwo Criterium du Dauphine Libere (1993). Był też zwycięzcą Commonwealth Bank Classic (1998), Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005). Od 2004 roku organizuje sportowe zawody dla amatorów: Mazovia MTB Marathon, wyścigi szosowe oraz maratony etapowe.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×