Na przełaj i na przekór: Gravel Race w Mrozach

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe /  / NA PRZEŁAJ I NA PRZEKÓR: GRAVEL RACE W MROZACH
Materiały prasowe / / NA PRZEŁAJ I NA PRZEKÓR: GRAVEL RACE W MROZACH
zdjęcie autora artykułu

Na przekór porze roku i zimowej aurze, Cezary Zamana zaprasza do Mrozów na pierwszą odsłonę nowego cyklu Gravel Race. W niedzielę 12 grudnia będzie można zakosztować radości z jazdy po szutrach i asfalcie.

Do płuc trafia świeże, mroźne powietrze. Koła toczą się po gładkiej powierzchni asfaltu, by za chwilę kierownica wykonała gwałtowny skręt w kierunku szutrowej ścieżki. Podłoże chrzęści pod oponą, palce zaciskają się mocniej na manetkach, by nie stracić kontroli nad rowerem. Co rusz trzeba omijać terenowe przeszkody, a puls podnoszą wyrastające jak spod ziemi pagórki. Mimo panującego grudniowego chłodu, mięśnie płoną.

„Mrozy Gravel Race to premierowa odsłona mojego nowego cyklu. Zapraszam mieszkańców Mrozów i wszystkich kolarzy spragnionych sportowej, dynamicznej rywalizacji do startu w tej formule. Jazda rowerami typu gravel zyskuje szaloną popularność, a tereny wokół Mrozów idealnie nadają się do tego rodzaju wyścigów” – zapowiada Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski i organizator kolarskich zawodów już od 17 lat.

Postać Cezarego Zamany jest świetnie znana społeczności Mrozów. To właśnie ten kolarz przez lata organizował tu zimowe maratony, przyciągając do gminy setki zawodniczek i zawodników, którzy czerpali wielką radość z jazdy w niełatwych warunkach. Teraz przyszła pora na coś nowego, czyli wyścigi gravelowe.

„Aby wystartować w zawodach, warto mieć rower stricte gravelowy. Ale odpowiedni będzie też rower MTB, przełajowy, a nawet szosówka. Pod warunkiem, że można zamontować w niej opony powyżej 32 milimetrów. I kto wie, czy to takie rowery nie będą najszybsze na trasie w Mrozach?” – zastanawia się Cezary Zamana. Jak to zwykle bywa na zawodach organizowanych przez triumfatora Tour de Pologne, wszystko przemyślane jest w najdrobniejszych szczegółach. Trasa to optymalnie wyważone proporcje: 75% jazdy odbędzie się po szutrach, a 25% po malowniczych asfaltowych drogach. Całość będzie oznakowana tak, by kolarze czuli pełny komfort z jazdy. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, rowery z kierownicami typu baranek pojadą w osobnej grupie niż rowery z prostymi kierownicami. Na trasie zapewniony będzie bufet, gwarantujący dostawę niezbędnych kilodżuli. Za peletonem jechać będzie mobilna pomoc techniczna, zapewniająca błyskawiczną pomoc choćby przy zmianie dętki.

NA PRZEŁAJ I NA PRZEKÓR: GRAVEL RACE W MROZACH
NA PRZEŁAJ I NA PRZEKÓR: GRAVEL RACE W MROZACH

Tradycyjnie już, samorząd gminy Mrozy wzorcowo angażuje się w organizację kolarskich zawodów. Dla uczestników otwarta będzie infrastruktura Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji – szatnie, prysznice i pomieszczenia, w których będzie można posilić się, złapać oddech i podzielić się z rywalem z trasy wrażeniami. Mrozy Gravel Race stanowi pierwszą odsłonę całego cyklu. Kolejne wyścigi zostaną ogłoszone już wkrótce. Tymczasem, zapisy na grudniowe zawody już trwają. Można zgłosić się on-line lub w niedzielę 12 grudnia w biurze zawodów.

MROZY GRAVEL RACE – PROGRAM ZAWODÓW 12 GRUDNIA

Baza zawodów: Hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mrozach, ul. Licealna 7

  • godz. 8.00 otwarcie Biura zawodów
  • godz. 11.00 start zawodników / zawodniczek z kierownicami typu baranek ( rowery; gravel, przełaj szosa)
  • godz. 11.02 start zawodników / zawodniczek z prosta kierownicą ( rowery; trekkingowe i MTB ) godz. 13.00 finisz pierwszych zawodników
  • godz. 14.00 dekoracja zawodników w poszczególnych
Źródło artykułu: