Kolejny rekord polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata w Roubaix

Reprezentantki Polski poprawiły rekord kraju w wyścigu na 4 kilometry podczas drugiego dnia mistrzostw świata Roubaix 2021 w kolarstwie torowym.

PZ
Nikol Płosaj Newspix / Tomasz Jastrzębowski / Na zdjęciu: Nikol Płosaj
W kwalifikacjach Nikol Płosaj, Wiktoria Pikulik, Karolina Karasiewicz i Patrycja Lorkowska zajęły siódmą lokatę z czasem 4:29.445. W czwartek Lorkowską zastąpiła Daria Pikulik. Brązowa medalistka mistrzostw świata 2020 i mistrzostw Europy 2021 nie startowała w eliminacjach ze względu na indywidualny występ w scratchu.

Biało-Czerwone uzyskały rezultat 4:22.669, pokonały szóstą w eliminacjach reprezentację Białorusi (4:26.952) i poprawiły rekord kraju. Poprzedni wynosił 4:23.600. Podczas mistrzostw Europy 2019 taki wynik osiągnęły Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Karolina Karasiewicz i Justyna Kaczkowska. Polki zostały sklasyfikowane ostatecznie na szóstej pozycji.

Triumfowały mistrzynie olimpijskie, Niemki: Lisa Brennauer, Franziska Brausse, Mieke Kroeger, Laura Suessemilch (4:08.752). Na drugim stopniu podium stanęły Włoszki: Elisa Balsamo, Martina Alzini, Martina Findanza, Chiara Consonni, Letizia Paternoster (4:13.690). Brązowe medale zdobyły kolarki z Wielkiej Brytanii: Katie Archibald, Neah Evans, Josie Knight i Megan Barker (4:17.359).

W zmaganiach na 4 kilometry mężczyzn też najlepsza okazała się ekipa, która wygrała igrzyska olimpijskie. Włosi Filippo Ganna, Jonathan Milan, Liam Bertazzo, Simone Consonni w finale pokonali gospodarzy, Francuzów (3:47.192 - 3:49.168). Złoto otrzymał też jadący w eliminacjach Francesco Lamon. W gronie panów trzecia pozycja również dla Wielkiej Brytanii (3:51.205).

Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland przyzwyczaili do zajmowania dwóch czołowych pozycji w sprincie. Tym razem Holendrzy ustrzelili dublet w keirinie. Lavreysen zwyciężył z przewagą 70 tysięcznych sekundy nad starszym rodakiem. Jako trzeci finiszował Rosjanin Michaił Jakowlew.

Szesnasty metę finału scratchu minął Bartosz Rudyk. W czołowej trójce znaleźli się: Francuz Donovan Grondin, Belg Tuur Dens i Brytyjczyk Rhys Britton. W wyścigu australijskim Nikol Płosaj zajęła piętnastą lokatę. Wygrała Letizia Paternoster. Cały dystans tego wyścigu przejechała też Belgijka Lotte Kopecky. Brązowy medal wywalczyła Amerykanka Jennifer Valente.

Na piątek zaplanowano: omnium i sprint kobiet, wyścig punktowy i zmagania na 1000 oraz 4000 metrów mężczyzn.

Ile medali zdobędzie reprezentacja Polski podczas mistrzostw świata Roubaix 2021?