MŚ, U23: Bobridge złoty na czas

Australijczyk Jack Bobridge wygrał w środę rywalizację w jeździe na czas do lat 23 mistrzostw świata w szwajcarskim Mendrisio. Na ponad 33-kilometrowej trasie czas o prawie 19 s gorszy uzyskał drugi Portugalczyk Nelson Oliveira, a trzeci ze stratą prawie 28 s był Niemiec Patrick Gretsch.

Krzysztof Straszak

Broniący tytułu w tej kategorii Włoch Adriano Malori na dwóch rundach (po 16.6 km) z podjazdem o nachyleniu 10% uzyskał piąty wynik. Czwarty był kolejny faworyt, mistrz Europy, Niemiec Marcel Kittel.

20-letni Bobridge w marcu w Pruszkowie podczas torowych mistrzostw świata stoczył wielki pojedynek w finałowym wyścigu na 4 km na dochodzenie z Amerykaninem Taylorem Phinneym, który przegrał, ale częściej niż kolega-nastolatek (członek młodzieżowego teamu Livestrong pod batutą Axela Merckxa i opieką Lance'a Armstronga) próbuje sił na europejskich szosach. Od sezonu 2010 zadebiutuje w zawodowym peletonie w barwach amerykańskiej grupy Garmin.

Triumfator, ostatni raz w tej kategorii, zalał się łzami gdy na metę dojechał ostatni ze startujących, Malori, od przyszłego roku również profesjonalny kolarz ekipy Lampre. - To po prostu podsumowuje nieprawdopodobny rok w moim wykonaniu. Nie mogłem prosić o więcej. Wygrać dla Australii, to niesamowite - powiedział.

Mistrz Polski Jarosław Marycz był dziewiętnasty ze stratą 1:43 min. Ubiegłoroczny mistrz świata z Kapsztadu, 19-letni Michał Kwiatkowski, stracił ponad 3 min. i został sklasyfikowny na 43. pozycji na 65, którzy ukończyli rywalizację.

Po południu w Mendrisio wystartują w jeździe na czas kobiety, bez Polek. W czwartek rywalizacja mężczyzn, w piątek dzień przerwy, a w weekend wyścigu ze startu wspólnego.

Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym
Mendrisio, Szwajcaria
środa, 23 września 2009
wyniki

jazda indywidualna na czas młodzieżowców (do 23 lat), 33.2 km:

1. Jack Bobridge (Australia) 40:44.79 min.

czwartek, 24 września: jazda indywidualna na czas mężczyzn, 49.8 km
sobota, 26 września: wyścig ze startu wspólnego kobiet, 124.2 km, oraz młodzieżowców, 179.4 km
niedziela, 27 września: wyścig ze startu wspólnego mężczyzn, 262.2 km