PZKol powołał reprezentację na mistrzostwa świata 2014 w kolarstwie szosowym

Polski Związek Kolarski podał skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Gospodarzem zawodów będzie hiszpańska Ponferrada.

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka

W wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn wystąpi aż dziewięciu Polaków: Maciej Bodnar (Cannondale), Michał Gołaś (Omega Pharma - Quick Step), Bartosz Huzarski (NetApp), Michał Kwiatkowski (Omega Pharma - Quick Step), Przemysław Niemiec (Lampre), Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), Michał Podlaski (ActiveJet), Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) oraz Łukasz Wiśniowski (Etixx).

W jeździe indywidualnej na czas oprócz Bodnara, który zajął siódme miejsce na ostatnim etapie wyścigu Vuelta a Espana, wystąpi Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice). Rezerwowymi będą: Paweł Bernas (BDC MarcPol), Kamil Gradek (BDC MarcPol), Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) i Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice).

W Ponferradzie w elicie mężczyzn zadebiutują: Podlaski, Poljański oraz Wiśniowski. Szósty raz z rzędu w składzie polskiej reprezentacji na MŚ znalazł się Gołaś. W 2013 roku najwyżej z Polaków sklasyfikowany został Paterski, który do mety dojechał dziewiętnasty.

Powołania do kadry kobiet otrzymały: Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacific Toruń), Eugenia Bujak (BTC City Ljublana), Paulina Guz (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów), Małgorzata Jasińska (Ale Cippolini), Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv) i Anna Plichta (TKK Pacific Toruń). Na starcie jazdy indywidualnej na czas staną Bujak oraz Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans).

Brzeźna-Bentkowska była najlepszą polską kolarką w elicie kobiet na MŚ w pięciu ostatnich latach. Najlepiej spisała się w 2012 roku, kiedy finiszowała dziesiąta. W 2013 roku Polka uplasowała się na siedemnastym miejscu, tak jak podczas czempionatu z 2009 roku.

Polskę reprezentować będą również: Piotr BrożynaEryk Latoń, Arkadiusz Owsian, Przemysław Kasperkiewicz, Szymon RekitaBartosz Warchoł (młodzieżowcy), Marta Lach, Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Natalia Radzicka, Agnieszka Skalniak
(juniorki), Dawid Adamczyk, Mikołaj Gutek, Szymon SajnokDamian Sławek i Patryk Soliński (juniorzy).

Pierwszymi trenerami polskich reprezentacji są: Piotr Wadecki (elita mężczyzn), Mariusz Mazur (elita kobiet), Tomasz Brożyna (młodzieżowcy), Marcin Adamów (juniorki) i Waldemar Cebula (juniorzy). Kierownikiem reprezentacji jest Andrzej Piątek.

Światowy czempionat w kolarstwie rozpocznie się 21 września 2014 roku drużynową jazdą na czas z udziałem dwóch polskich zespołów - BDC i CCC. Ostatni wyścig (elita mężczyzn) odbędzie się 28 września.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×