Michał Kwiatkowski mistrzem świata!

Michał Kwiatkowski został kolarskim mistrzem świata w wyścigu ze startu wspólnego w Ponferradzie! Polak na mecie pokonał Australijczyka Simona Gerransa i Hiszpana Alejandro Valverde.

Łukasz Czechowski
Wyścig ze startu wspólnego miał dystans 255 km i toczył się na 18,2-kilometrowej pętli, którą zawodnicy pokonali 14 razy. Na starcie, oprócz Kwiatkowskiego, stanęło ośmiu Polaków: Maciej Bodnar, Michał Gołaś, Bartosz Huzarski, Przemysław Niemiec, Paweł Poljański, Michał Podlaski, Maciej Paterski i Bartłomiej Matysiak. Taktyka biało-czerwonych była jasna - "jedziemy na Kwiatkowskiego".
Szybko po starcie od peletonu oderwała się grupka czterech kolarzy, którzy w pewnym momencie mieli nawet 15 minut przewagi. Dzięki pracy polskich kolarzy, peleton zaczął systematycznie zmniejszać straty. Im bliżej było do mety, tym sytuacja robiła się coraz bardziej dynamiczna. Na dwie pętle przed metą w ucieczce jechało jedenastu kolarzy, wśród których nie było żadnego Polaka.

Przed rozpoczęciem ostatniego okrążenia ucieczka miała 40 sekund przewagi nad peletonem, na którego czele jechali Maciej Paterski i Michał Kwiatkowski. Na 10 km przed metą w ucieczce jechało już tylko czterech zawodników i mieli zaledwie siedem sekund przewagi. Na 7 km przed metą Polak zaatakował i dogonił grupę, szybko jednak się od niej oderwał i samotnie pognał do mety, na którą wjechał samotnie zdobywając tytuł mistrza świata.