Cichosz jeździł, więc wygrał - podsumowanie Pucharu Polski w kolarstwie przełajowym

Puchar Polski w sezonie 2008/2009 zakończył się 18 stycznia po rozegraniu jedenastu edycji w: Myszkowie, Zielonej Górze, Giżycku, Koziegłowach, Szczekocinach, Strzelcach Krajeńskich, Gościęcinie, Górzycy, Złotym Potoku, Ełku i finale w Słubicach. Wszystko przeszło bez echa: z zerowym zainteresowaniem mediów ogólnopolskich i potwierdzeniem faktu, że w Polsce rywalizacja stoi na niskim poziomie.

29-letni Cichosz zdecydowanie wygrał klasyfikację generalną dystansując trzech nastolatków: braci Szczepaniaków i Kamila Gradka. To jednak realnie patrząc nie o doświadczenie chodziło a o liczbę występów w imprezach zaliczanych do cyklu.

Obiektywnie bowiem oceniając to Paweł Szczepaniak, drugi w "generalce" w tym roku i zwycięzca Pucharu Polski z roku ubiegłego był w sezonie zasadniczym najlepszym polskim przełajowcem. W czasie gdy Cichosz kończył na drugim miejscu, za swoim kolegą klubowym Tomaszem Repińskim wyścig w Ełku 28 grudnia to starszy Szczepaniak wspólnie z Markiem Konwą zmieścili się w czołowej dziesiątce zawodów Superprestige w belgijskim Diegem.

Najmocniej na międzynarodowe start postawił Mariusz Gil, tegoroczny brązowy medalista mistrzostw kraju z Górzycy. Starszy kolega Szczepaniaków z LKS POM Strzelce Krajeńskie rywalizował z najlepszymi przełajowcami świata, do których każdemu z naszych zawodników brakuje sporo.

Nieszczęściem polskiego sportu kolarskiego jest fakt, że w przełajach seniorzy są wrzucani do jednego worka z młodzieżowcami. Historia z zagranicy: jeszcze w poprzednim sezonie w kategorii U-23 miał prawo występować Holender Lars Boom, który jednak wybrał jazdę w elicie, ale to dlatego, że rzeczywiście prezentuje już w młodym wieku poziom absolutnie światowy, co zresztą potwierdził na mistrzostwach świata zdobywając złoty medal.

W Polsce podobnie rzecz ma się w Pawłem Szczepaniakiem, chłopakiem, który w tym roku skończy 20 lat. W Górzycy został mistrzem Polski seniorów. Rywalizacja w najwyższej kategorii w naszym kraju jest zaprawdę niska. Spójrzmy na klasyfikację końcową Pucharu Polski gdzie kolejnym po Cichoszu zawodnikiem starszym niż 23 lata jest dopiero jedenasty Radosław Lonka.

mężczyźni (elita), 34 sklasyfikowanych

1. Marek Cichosz (Legia 1928) 90 pkt

2. Paweł Szczepaniak (LKS POM Strzelce Krajeńskie) 64

3. Kamil Gradek (MGLKS Błękitni Sokpol Dobrawa) 57

4. Kacper Szczepaniak (LKS POM Strzelce Krajeńskie) 57

5. Tomasz Repiński (Legia 1928) 42

6. Marek Konwa (LKS Trasa Zielona Góra) 37

7. Sylwester Janiszewski (Legia 1928) 29

8. Mateusz Chmurzewski (MGLKS Błękitni Sokpol Dobrawa) 28

9. Krzysztof Maciejewski (Corratec Team) 25

10. Radosław Lonka (Corratec Team) 19

Wśród juniorów zupełnie zdominował rywalizację Bartosz Pilis. 16-latek z klubu z podczęstochowskich Koziegłów zdobył w Górzycy wicemistrzostwo Polski. Tegoroczny czempion kraju, Andrzej Bartkiewicz startował w Pucharze Polski mało, opuścił dwie ostatnie edycje.

juniorzy, 33 sklasyfikowanych

1. Bartosz Pilis (MGLKS Błękitni Sokpol Dobrawa) 96 pkt

2. Łukasz Perkowski (LUKK Prim Ełk) 72

3. Mateusz Majdanik (Grupa Kolarska Gliwice) 69

4. Wojciech Herba (LKS Trasa Zielona Góra) 53

5. Łukasz Nowacki (MGLKS Błękitni Sokpol Dobrawa) 51

6. Dawid Lessnau (LKS POM Strzelce Krajeńskie) 44

7. Daniel Horyza (UKS Jedynka Limaro Kórnik) 36

8. Andrzej Bartkiewicz (WLUKK Brzeg Nysa Bustan) 24

9. Krzysztof Kujawa (LUKK Prim Ełk) 24

10. Rafał Suszko (UKS Wygoda Białystok) 23

juniorzy młodsi, 28 sklasyfikowanych

1. Wojciech Malec (LKS Bryksjusz Gościęcin) 94 pkt

2. Marcin Malewicz (LKS Orlęta Gorzów Wielkopolski) 80

3. Patryk Kostecki (MGLKS Olimpijczyk Szczekociny) 80

Wśród trzynastolatków najlepszy młodszy brat Marka Konwy, Piotr. Jeśli taką przewagę jaką uzyskał nad rywalami w Pucharze Polski młodzików będzie potrafił przełożyć na sportowy rozwój w najbliższych latach to będzie znaczyło, że swój talent wykorzystuje.

młodzicy, 30 sklasyfikowanych

1. Piotr Konwa (LKS Trasa Zielona Góra) 103 pkt

2. Artur Bycka (LUKS Bizon Bieganów) 67

3. Tobiasz Lis (LKS Ziemia Opolska) 57

Rywalizacja pań została zmarginalizowana do połączenia kategorii seniorskiej, młodzieżowej i juniorskiej. W czołówce Pucharu Polski doświadczone zawodniczki: 27-letnia Marzena Wasiuk i 33-letnia Dorota Warczyk. Trzecia w pucharze 22-letnia Kinga Mudyn, mistrzyni Polski.

seniorki oraz juniorki, 17 sklasyfikowanych

1. Marzena Wasiuk (Primus Łódź) 55 pkt

2. Dorota Warczyk (LKK Start Tomaszów Mazowiecki) 48

3. Kinga Mudyn (MLKS Baszta Kartel Bytów) 45

4. Martyna Klekot (TADPOL Kolejarz Jura Częstochowa) 39

5. Agnieszka Rek (LUKS Sławno) 19

W najmłodszej kategorii żeńskiej dominacja Łucji Pietrzak. To wychowanka tego samego klubu uczniowskiego z Koźminka co Aleksandra Dawidowicz, 10. zawodniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie w crossie MTB. Warto zwrócić uwagę, że Łucja zdystansowała rywalki, od których jest o dwa lata młodsza.

juniorki młodsze oraz młodziczki, 31 sklasyfikowanych

1. Łucja Pietrzak (UKS Koźminianka) 87 pkt

2. Klaudia Sędek (UKS Peleton Kętrzyn) 78

3. Marta Turoboś (LUKS Sławno) 57

klasyfikacje za Andrzejem Godlewskim

Komentarze (0)