Dookoła Kataru: Wild historyczną zwyciężczynią

Holenderka Kirsten Wild wygrała Ladies Tour of Qatar, pierwszy w historii kobiecy wyścig kolarski w kraju muzułmańskim. Trzydniowa impreza zakończyła się we wtorek.

Krzysztof Straszak

Kobiecą edycję rozgrywanego od siedmiu lat wyścigu Dookoła Kataru udało się zorganizować z inicjatywy Amaury Sport Organisation, francuskiego przedsiębiorstwa, organizatora Tour de France, który ma licencję również na Tour of Qatar.

Zielone światło dla przeprowadzenia w arabskim państwie imprezy sportowej z udziałem odsłaniających ręce i nogi kobiet dała sama rodzina królewska w Dausze. Zawodniczki na rygorystyczne procedury czy konieczność przykrywania ciała poza wyścigiem, się nie skarżyły.

Pierwszy i trzeci etap wygrała po sprincie z peletonu Włoszka Giorgia Bronzini. W klasyfikacji generalnej uplasowała się jednak dopiero na drugiej pozycji, cztery sekundy za Wild. Trzecie miejsce na podium historycznego wyścigu dla Australijki Kirsty Broun.

Wild jest zawodniczką testowej szwajcarskiej grupy Cervelo, która uzyskała przed sezonem kategorię Professional Continental (druga dywizja). Jego kolegą klubowym jest Hiszpan Carlos Sastre, zwycięzca ostatniego Tour de France.

26-letnia Holenderka dobrze kojarzy Polskę, bo w 2007 roku wygrała kobiecą edycję Tour de Pologne, w tym trzy etapy: w Łodzi, Rawie Mazowieckiej i Myszkowie a tylko we Włocławku była druga. W 2008 roku triumfowała w Omloop Het Volk. Jest obecną mistrzynią kraju w torowej konkurencji scratchu.