Challenge Mallorca: drugi triumf Coloma na rodzinnej wyspie

Niemiec Gerald Ciolek (Milram) wygrał Trofeo Calvia, ostatni etap kolarskiego cyklu Challenge Mallorca. W klasyfikacji generalnej, po raz drugi w karierze, triumfował Hiszpan Antonio Colom (Katiusza).

Krzysztof Straszak

Ciolek odniósł pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Były młodzieżowy mistrz świata po raz pierwszy występuje w wyścigu na Majorce. 22-letni sprinter nie został jednak sklasyfikowany w cyklu, bo nie brał udziału we wszystkich etapach.

Challenge Mallorca daje zawodnikom możliwość startu w wybranych częściach wyścigu, które są osobnymi trofeami. Ostatni etap to Trofeo Calvia, co wzięło nazwę od gminy w której wytyczono trasę. A prowadziła ona z Magaluf to Palmanovy.

W ucieczkę po 18 kilometrach wdała się piątka zawodników: Australijczyk Mathew Hayman (Rabobank, zwycięzca Challenge Mallorca z 2001 roku), Białorusin Kanstancin Siwcow (Columbia-Highroad), Holender Bram Schmitz (Van Vliet EBH Elshof) oraz Hiszpanie Juan José Oroz (Euskaltel-Euskadi) i Jesús Rosendo (Andalucía-Cajasur).

31-letni Schmitz ugrał dla siebie punkty do klasyfikacji górskiej, którą wygrał zdecydowanie przed Rosendo. Uciekinierzy mieli nadzieję na rozstrzygnięcie między sobą również zwycięstwa etapowego, ale peleton dopadł ich nieco ponad 5 km przed metą.

Koszulkę dla najlepszego sprintera zdobył Edvald Boasson Hagen, w czwartek drugi za Ciolkiem i ostatecznie trzeci w klasyfikacji generalnej. 21-letni mistrz Norwegii w jeździe na czas w poprzednim sezonie wygrał klasyfikację punktową i trzy etapy w wyścigu Dookoła Wielkiej Brytanii.

Triumfator cyklu, "Toni" Colom, przyniósł swojemu nowego zespołowi, Katiuszy, pierwsze zwycięstwo w etapowym wyścigu. 30-letni zawodnik pochodzi z miejscowości Bunyola na Majorce, więc trasy wyścigu nie są mu obce. Pierwszy raz triumfował w cyklu Challenge w 2004 roku.

Co ciekawe, w zespole Katiusza występuje jeszcze jeden zawodnik pochodzący z Majorki, Joan Horrach.

W czwartek nie startował Hiszpan Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) dzień wcześniej wezwany podobno przed oblicze Włoskiego Komitetu Olimpijskiego gdzie ma wyjaśnić swój udział w aferze dopingowej Operacion Puerto.

Sylwester Szmyd (Liquigas), jedyny Polak biorący udział w Challenge Mallorca ukończył wszystkie etapy i w klasyfikacji generalnej uplasował się na 43., czyli... trzecim miejscu od końca.

W "generalce" nie sklasyfikowano za to żadnego z trzech poprzednich liderów tegorocznego cyklu: Belga Geerta Steegmansa, Australijczyka Robbiego McEwena ani Włocha Daniele Bennatiego. Wszyscy oni wygrali na Majorce po etapie.